Funkcjonariusze KAS, pod nadzorem prokuratury Regionalnej w Łodzi, zlikwidowali proceder obrotu nielegalnym paliwem z Łotwy
15 lipca 2019
Od czerwca 2018 do lipca 2019 roku przestępcy wprowadzili na rynek co najmniej 9 mln litrów paliwa, powodując ponad 20 mln zł strat dla Skarbu Państwa.
– Rozbicie kolejnej dużej grupy przestępczej pokazuje skuteczność KAS w walce ze zorganizowaną przestępczością w obszarze obrotu paliwami. Eliminując z rynku przestępców wspieramy legalnie działające firmy i umożliwiamy uczciwą konkurencję – powiedział zastępca Szefa KAS Piotr Dziedzic.
Funkcjonariusze i pracownicy Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi, zlikwidowali grupę przestępczą, która wprowadzała do obrotu duże ilości nielegalnego paliwa. W działaniach brali udział także funkcjonariusze KAS z Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Ministerstwa Finansów oraz Lubuskiego, Śląskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Mazowieckiego, Dolnośląskiego, Wielkopolskiego i Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego.
W sprawę zaangażowane były również organy ścigania z Niemiec i Czech.
Dzięki prowadzonemu od dłuższego czasu rozpoznaniu funkcjonariusze Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego ustalili, że na terenie powiatu zduńskowolskiego dochodzi do procederu polegającego na wprowadzaniu do obrotu wyrobów ropopochodnych pochodzących z Łotwy. Oficjalnie miały być one transportowane z Łotwy do Niemiec przez Polskę. W rzeczywistości paliwo było wprowadzane do obrotu na terenie województwa łódzkiego z pominięciem obowiązków podatkowych i z naruszeniem procedur celnych.
W momencie wejścia funkcjonariuszy na teren wytypowanej wcześniej posesji trwało przeładowywanie paliwa do cysterny. Na gorącym uczynku zatrzymano dwóch mężczyzn.
Funkcjonariusze KAS zatrzymali łącznie 13 osób, przeszukali kilkadziesiąt miejsc na terenie 7 województw, zabezpieczyli dowody przestępstwa i majątek sprawców.
W trakcie działań zostało zabezpieczonych:
– 113 500 litrów nielegalnego paliwa;
– ponad 2,5 mln zł w gotówce;
– 5 luksusowych samochodów osobowych i biżuterię;
– 55 innych środków transportu (samochody ciężarowe, cysterny, naczepy);
– substancje narkotyczne;
– dokumentacje księgową kilku podmiotów zaangażowanych w proceder;
– dowody elektroniczne (komputery, telefony).
Prokuratura Regionalna w Łodzi przedstawiła zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstw związanych z wystawianiem i posługiwaniem się nierzetelnymi fakturami VAT oraz przestępstw skarbowych.
Sąd zastosował tymczasowy areszt wobec 3 osób, w tym wobec 2, którym zarzucono kierowanie grupą przestępczą.
Wobec podmiotu odpowiedzialnego za naruszenie przepisów podatkowych została wszczęta kontrola celno-skarbowa.
Źródło: KAS