Od czerwca 2018 do lipca 2019 roku przestępcy wprowadzili na rynek co najmniej 9 mln litrów paliwa, powodując ponad 20 mln zł strat dla Skarbu Państwa.

– Rozbicie kolejnej dużej grupy przestępczej pokazuje skuteczność KAS w walce ze zorganizowaną przestępczością w obszarze obrotu paliwami. Eliminując z rynku przestępców wspieramy legalnie działające firmy i umożliwiamy uczciwą konkurencję – powiedział zastępca Szefa KAS Piotr Dziedzic.

Funkcjonariusze i pracownicy Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi, zlikwidowali grupę przestępczą, która wprowadzała do obrotu duże ilości nielegalnego paliwa. W działaniach brali udział także funkcjonariusze KAS z Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Ministerstwa Finansów oraz Lubuskiego, Śląskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Mazowieckiego, Dolnośląskiego, Wielkopolskiego i Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego.

W sprawę zaangażowane były również organy ścigania z Niemiec i Czech.

Dzięki prowadzonemu od dłuższego czasu rozpoznaniu funkcjonariusze Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego ustalili, że na terenie powiatu zduńskowolskiego dochodzi do procederu polegającego na wprowadzaniu do obrotu wyrobów ropopochodnych pochodzących z Łotwy. Oficjalnie miały być one transportowane z Łotwy do Niemiec przez Polskę. W rzeczywistości paliwo było wprowadzane do obrotu na terenie województwa łódzkiego z pominięciem obowiązków podatkowych i z naruszeniem procedur celnych.

W momencie wejścia funkcjonariuszy na teren wytypowanej wcześniej posesji trwało przeładowywanie paliwa do cysterny. Na gorącym uczynku zatrzymano dwóch mężczyzn.

Funkcjonariusze KAS zatrzymali łącznie 13 osób, przeszukali kilkadziesiąt miejsc na terenie 7 województw, zabezpieczyli dowody przestępstwa i majątek sprawców.

W trakcie działań zostało zabezpieczonych:

– 113 500 litrów nielegalnego paliwa;

– ponad 2,5 mln zł w gotówce;

– 5 luksusowych samochodów osobowych i biżuterię;

– 55 innych środków transportu (samochody ciężarowe, cysterny, naczepy);

– substancje narkotyczne;

– dokumentacje księgową kilku podmiotów zaangażowanych w proceder;

– dowody elektroniczne (komputery, telefony).

Prokuratura Regionalna w Łodzi przedstawiła zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstw związanych z wystawianiem i posługiwaniem się nierzetelnymi fakturami VAT oraz przestępstw skarbowych.

Sąd zastosował tymczasowy areszt wobec 3 osób, w tym wobec 2, którym zarzucono kierowanie grupą przestępczą.

Wobec podmiotu odpowiedzialnego za naruszenie przepisów podatkowych została wszczęta kontrola celno-skarbowa.

Źródło: KAS

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]