Rok 2011. W lesie nieopodal Katowic zostaje zastrzelony emerytowany policjant, Jacek Szymon. Tylko dwóch ludzi wie, co znajdowało się wcześniej w bagażniku samochodu, w którym znaleziono ciało. Heinz będzie trzeci.

Profiler, przechodzący ciężkie załamanie nerwowe i przebywający na przymusowym urlopie, zostaje poproszony o dyskretną przysługę i po raz pierwszy zaczyna prowadzić prywatne śledztwo.  Sprawę komplikuje także to, że pierwszy raz o pomoc prosi Heinza miejscowy gangster. Trop będzie prowadził ku wydarzeniom sprzed lat, które położyły się cieniem na karierze Jacka Szymona. W jednej z piwnic w Zagłębiu Dąbrowskim znaleziono wówczas zmasakrowane zwłoki dziewczynki w czerwonych baletkach. Sprawy, której nadano operacyjny kryptonim „Dziewczynka z zapalniczką”, nigdy nie rozwiązano.

FRAGMENT:

Urlop zdrowotny i pobyt na dobrze znanym oddziale, gdzie mnie, weterana zaprawionego w psychiatrycznych bojach, przywitano bez zbędnych słów. Godziny spędzane
w samotności, z wyłączonym telefonem, gdy wpatrywałem się w gitarę na stojaku, ale bałem się ruszyć, podejść, wziąć ją do ręki, jakbym obawiał się, że w ten sposób przywołam złe duchy.

            Może też dlatego, żeby je zmylić, pierwszy raz w życiu zapuściłem brodę. To już nie był tygodniowy zarost, ale siwe, gęste pasemka, przeplatanie gdzieniegdzie resztką czarnych włosów. „No, to teraz z ciebie prawdziwy hipis”, usłyszałem od naszego perkusisty, gdyśmy się wreszcie spotkali.

            Ale złych duchów nie dało się oszukać. Wpatrywały się we mnie stalowe, zimne oczy, otoczone siateczką drobnych zmarszczek, i słyszałem szczęk łopaty, którą Urbaniak, nawiedzony wielokrotny morderca, kopał latem dla mnie grób. Patrzyły na mnie szalone oczy innego zabójcy, który w piwnicy w Ligocie więził chłopca i przystawiał ostrze noża do policzka mojego ojca, Josepha Heinza.

 Mariusz Czubaj, ur. 1969 – pisarz, profesor antropologii kultury w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, karateka. Członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego. Autor powieści kryminalnych z Rudolfem Heinzem – 21:37 (W.A.B. 2008), Kołysanka dla mordercy (W.A.B. 2011), Zanim znowu zabiję (W.A.B. 2012) i Piąty beatles (W.A.B. 2015) – a także cyklu z Marcinem Hłaską: Martwe popołudnie (Albatros 2014) oraz R.I.P. (Albatros 2016). Razem z Markiem Krajewskim napisał Aleję samobójców (W.A.B. 2008) i Róże cmentarne (W.A.B. 2009). Dwukrotny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną i sensacyjną – w 2009 r. za 21:37, a w 2017 za R.I.P.

 Mariusz Czubaj „Dziewczynka z zapalniczką” – Już w sprzedaży

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]