W ostatnich dniach niektórzy mieszkańcy regionu kujawsko-pomorskiego dostali rzekomo z ZUS maile zatytułowane „Składka” z informacją o źle opłaconych składkach.

– W stopce adresowej widnieją natomiast adresy z rozwinięciem „gov.pl”, których to ZUS nie używa – wyjaśnia rzeczniczka ZUS. – Drogą mailową nie kierujemy do naszych klientów informacji o rozliczeniach składkowych. Za pośrednictwem korespondencji elektronicznej klienci nie otrzymują żadnych wezwań do zapłaty czy też informacji o nadpłatach.

– Ostrzegamy naszych klientów przed fałszywymi mailami, które niby pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Otwarcie załączników z maila grozi zainfekowaniem komputera i wykradzeniem danych wrażliwych – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Drogą elektroniczną ZUS kontaktuje się jedynie z klientami, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę kontaktu.

– Mail w takim przypadku jednak zawsze zawiera imię i nazwisko konkretnego pracownika ZUS – zaznacza Krystyna Michałek.

W żadnym przypadku nie wolno odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Nie wolno też otwierać załączników.

– Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci – tłumaczy dalej pani rzecznik.

W sytuacji, w której pojawiają się wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, ZUS prosi o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl

Źródło: www.policja.pl

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]