Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała do Sądu Rejonowego Gdańsk – Północ w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko lekarzowi chirurgowi – onkologowi Markowi Ł. Oskarżonemu zarzucono popełnienie przestępstw przeciwko wolności seksualnej na szkodę pacjentek.

Postępowanie w tej sprawie zostało zainicjowane przez jedną z pacjentek, po przeprowadzeniu badań przez lekarza.  Mężczyzna został  zatrzymany 7 lutego 2017 roku. Oskarżonemu zarzucono łącznie popełnienie 120 czynów przeciwko wolności seksualnej na szkodę 88 pokrzywdzonych pacjentek. Do przestępstw dochodziło podczas przeprowadzanych  badań onkologicznych i innych w latach 2006 – 2017.

Dziewięć czynów dotyczy doprowadzenia pokrzywdzonych  podstępem do  obcowania płciowego, pozostałe do poddania się innej czynności seksualnej. Jedna z pokrzywdzonych to osoba małoletnia poniżej 15 roku życia.

W sprawie przeprowadzono szereg czynności  dowodowych, w tym  uzyskano dane pacjentek lekarza z okresu 5 lat oraz przeprowadzono analizę dokumentacji medycznej.  Przesłuchano  około  3700 świadków. Pokrzywdzone przesłuchiwane były  przed sądem w obecności biegłego psychologa. Uzyskano opinie biegłych dotyczące oceny metodologii badań wykonywanych przez  lekarza, wskazujące na  nieprawidłowość jego zachowań.

Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 12.

źródło: pk.gov.pl

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]