Opiekunki znęcały się nad pensjonariuszami. Lubiły np. zabawić się „w taniec ze śmiercią”, w którym jedna z drobnych staruszek służyła im za rekwizyt
7 marca 2019

Zdejmowały z niej ubranie i twistowały z nagą kobietą do upadłego, choć krzyczała z bólu i przerażenia. Ale kiedy na koniec rzucały ofiarę na łóżko, ta uśmiechała się do swych oprawczyń, w nadziei, że się dobrze bawiły i teraz przynajmniej do końca dnia będzie miała spokój.
Film pierwszy: Opiekunka siłą sadza ubraną tylko w bluzkę staruszkę na wózku z otworem w siedzisku. Kobieta zasłania siwą głowę rękami i piszczy:
– Ja nie chcę kupy, nie chcę.
– Zamknij mordę – odpowiada opiekunka.
– Ja nie mogę! – wykrzykuje ta zdominowana. I w tej chwili dostaje mocno w twarz. Opiekunka z całej siły, aż stęka z wysiłku, naciska na brzuch pensjonariuszki.
– Sraj, bo ci flaki wyciągnę.
Film drugi: Rozczochrana podopieczna siedzi w łóżku, pielęgniarka stoi nad nią z talerzem półpłynnej kaszy. Chora nie chce jeść, odwraca głowę na widok łyżki. Karmiąca siłą wpycha jej pokarm, który ląduje nie tylko w gardle, ale i w nosie, na włosach staruszki. Słychać jej charkot i głos kobiety w białym fartuchu:
– Zamknij mordę, kur… jedna. Co plujesz, co plujesz! Jak ja ci zaraz popluję, to się zesrasz.
Film trzeci: Stara kobieta stoi przy oknie. Ręce trzyma na parapecie, wpatruje się w zamkniętą furtkę ogrodzenia. Nikogo tam nie ma. Obok niej ubrana w służbowy mundurek opiekunka. Patrzy w tym samym kierunku co podopieczna. Mówi:
– Jesteś tu, bo mąż zostawił cię dla kochanki. Chcą, żebyś zdechła kur… Nigdy już nie wrócisz do domu.
Ręce staruszki dygoczą na parapecie.
Takich drastycznych scen Łukasz K. nagrał w 2007 roku telefonem komórkowym więcej. Miejsce akcji – niepubliczny Dom Spokojnej Starości w R. pod Warszawą, prowadzony przez Fundację „Katania”.
22-letni Łukasz K. odbywał w tej placówce zastępczą służbę wojskową. Polegała na opiekowaniu się starymi, schorowanymi kobietami, których do ośrodka zwieziono dwadzieścia.
Poznaj szczegóły tej wstrząsającej historii, której bohaterami byli bezbronni starsi ludzie i bezwzględne opiekunki. Znajdziesz ją w najnowszym „Detektywie – Wydanie Specjalne” nr 1/2019.
Wiele ciekawych i intrygujących tematów kryminalnych znajdziesz w najnowszym kwartalniku „Detektyw – Wydanie Specjalne” nr 1/2019 pt. „Bestie w ludzkiej skórze” w sprzedaży od 26 lutego 2019 roku, a także w wersji elektronicznej do kupienia TUTAJ oraz w wersji do słuchania dostępnej TUTAJ.