Funkcjonariusze poznańskiej delegatury CBA zatrzymali dwie osoby w związku z śledztwem dotyczącym funkcjonowania w latach 2012-2017 na terenie kraju zorganizowanej grupy przestępczej. W toku postępowania ustalono, że grupa stworzyła i zarządzała na polskim rynku finansowym czterema funduszami inwestycyjnymi zamkniętych aktywów niepublicznych.

Śledztwo prowadzone jest w kilku wątkach. Najnowsze zatrzymania dotyczą wyprowadzania pieniędzy z jednego z funduszy, którego celem było wybudowanie luksusowego ośrodka dla seniorów. Jak ustalili agenci CBA jedna ze spółek powiązana z podejrzanymi zakupiła nieruchomość położoną w Otwocku, aby następnie odsprzedać ją za kwotę dwukrotnie wyższą kolejnej powiązanej spółce. Celem takiego zabiegu było sztuczne zawyżenie ceny i w konsekwencji umożliwienie wyprowadzenia ze spółki blisko 6 mln zł. Zatrzymane 2 osoby zostaną przewiezione do Prokuratury Regionalnej w Łodzi, gdzie usłyszą zarzuty.

W toku prowadzonego przez agentów CBA postępowania zatrzymano do tej pory 24 osoby, którym przedstawiono m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, działania na szkodę funduszy. Wobec 7 podejrzanych nadal stosowany jest tymczasowy areszt.

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń przestępcze działanie grupy doprowadziło do straty co najmniej 600 mln zł przez ponad 2 tysiące osób. Szkody w mieniu funduszy oszacowano na ponad 90 milionów złotych. Wszystko wskazuje na to, że certyfikaty wskazanych funduszy oferowane były za pośrednictwem banków. Pracownicy banków działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowych świadomie wprowadzali nabywców w błąd. Przekonywali ich, że oferowane produkty są zabezpieczone gwarancjami bankowymi lub są po prostu zwykłymi lokatami bankowymi.

Źródło: Wydział Komunikacji Społecznej CBA

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]