W ostatnich dniach doszło do zatrzymania dwóch bezdomnych mężczyzn tj. 52-latka, na którego zarejestrowana była działalność gospodarcza oraz znanego mu ze schroniska 59-latka. Prokurator przedstawił mężczyznom zarzuty związane z udziałem w przestępstwie oszustwa na szkodę co najmniej 700 osób i kwotę blisko 500 tys. zł.

Po przeprowadzeniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator podjął decyzję o wystąpieniu do sądu z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec obu mężczyzn.

Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze do lat 10.

Jak ustalono, sklep internetowy prowadzony był w ramach działalności zarejestrowanej na dane bezdomnego mężczyzny, pod adresem schroniska, w którym przebywał. Sklep rozpoczął sprzedaż z początkiem 2019 roku. Początkowo oferował drobny, stosunkowo niedrogi sprzęt elektroniczny. Zamówienia były realizowane, a sprzedawca zyskał pozytywne opinie klientów w Internecie. Wszystko wskazuje na to, że był to element zamierzonego działania, mający na celu uwiarygodnienie prowadzonej działalności i wprowadzenie przyszłych ofiar w błąd.

Oszukańcze zamiary ujawniły się dopiero 8 marca,  kiedy to zaczęto wystawiać drogie przedmioty po wyjątkowo korzystnych cenach. Chętnych nie brakowało. Płatności realizowane były przelewami na podane rachunki bankowe bądź też za pośrednictwem Krajowego Integratora Płatności Tpay. Jednakże złożonych zamówień nie zrealizowano.

Dzięki działaniom prokuratury i policji podjętym we współpracy z bankami i Tpay udało się odzyskać i zabezpieczyć środki w kwocie około 750 tysięcy złotych.

Aktualnie trwają czynności mające na celu ustalenie zakresu procederu, powiązanych z nim osób, liczby pokrzywdzonych i dokładnej wysokości wyłudzonych środków. Szacuje się, że liczba pokrzywdzonych może przekraczać 1000 osób.

źródło: www.pk.gov.pl

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]