Zarzuty zostały postawione przez policjantów z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą. Kwota na jaką oszukanych zostało 67 osób fizycznych i firm wyniosła ponad 100 tys. złotych.

W 2013 roku do pruszkowskiej komendy zgłosiła się kobieta, która złożyła zawiadomienie o oszustwie dokonanym na jej szkodę. Jak wynikało z zebranego materiału, w jednym z banków w Pruszkowie, pracownik założył fikcyjne konto na uzyskane nielegalnie dane pokrzywdzonej. Na rachunek wpływały pieniądze z pożyczek internetowych, które następnie były przelewane na kolejne konta zakładane także na nielegalnie uzyskane dane osób fizycznych lub firm.  Gdy przedstawiciel banku dowiedział się o przestępczym działaniu swojego pracownika, również powiadomił pruszkowską policję. Od tej chwili policjanci z PG zaczęli „drążyć” sprawę i ujawniać kolejne osoby oraz założone na nie fikcyjne konta, na które wpływały pieniądze z pożyczek zaciągniętych internetowo.

W taki sposób powstał ciąg fikcyjnych kont. Kolejne rachunki bankowe zakładane były na następnych pokrzywdzonych bez ich zgody i po nielegalnym uzyskaniu ich danych. Skrupulatna praca policjantów nad historiami bankowymi wszystkich fikcyjnych kont, doprowadziła do 33-latka i jego całej rodziny.

Policjanci ustalili, że 33-letni mieszkaniec Pruszkowa przekazał dane 14 osób pracownikowi banku, który założył fikcyjne konta.  Kolejne zakładał sam, za pośrednictwem internetu w różnych bankach, bez wiedzy i zgody osób występujących jako właściciele kont. Mężczyzna wraz ze swoją rodziną wzbogacił się o ponad 100 tys. złotych. Kilka dni temu policjanci zatrzymali 33-latka, jego babcię i kuriera uczestniczącego w tym przestępstwie.

Po kilku latach przesłuchań, zbierania dowodów, analizowania historii rachunków bankowych, policjanci zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie łącznie 399 zarzutów 8 osobom biorącym udział w tym procederze. Oprócz zarzutów oszustwa na szkodę osób fizycznych i firm, podejrzani usłyszeli zarzuty usiłowania dokonania oszustwa, wykorzystania danych osób bez ich zgody, poświadczenia nieprawdy oraz pomocnictwa w dokonywaniu oszustw.

Teraz sprawą zajmie się sąd. Za przestępstwo oszustwa kodeks karny przewiduje do 8 lat pozbawienia wolności.

źródło: www.policja.pl

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]