Warto więc zachować czujność. Nie przyjmować przesyłek, których nie zamawialiśmy, a tym bardziej za nie płacić.

O nowych sposobach działania oszustów przekonała się niestety 87-letnia mieszkanka powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Kobieta poinformowała policjantów, że w ubiegły piątek około godziny 11:30 pod jej dom podjechał mężczyzna, który podał się za kuriera. Poinformował on zgłaszającą, że ma dla niej przesyłkę za pobraniem, za którą należało zapłacić 300 złotych. Oszust cały czas wywierał na nią presję oraz pospieszał mówiąc, że nie ma czasu. Kobieta przekazała mu pieniądze i odebrała paczkę. Nie była świadoma, że właśnie pada ofiarą oszustwa. Zorientowała się, dopiero gdy otworzyła przesyłkę, w której były bezwartościowe rzeczy. Dodatkowo okazało się, że nikt z domowników nie zamawiał żadnej paczki.

Radzimy, by przy każdym kontakcie z osobą dostarczającą przesyłki, zachować szczególną ostrożność. Nigdy nie odbierajmy paczek, których nie zamawialiśmy. Bądźmy czujni i pamiętajmy, że odbierając płatną przesyłkę w imieniu kogoś bliskiego, najlepiej przed zapłatą, skontaktować się z faktycznym adresatem i zapytać, czy spodziewał się przekazu, za który będzie musiał zapłacić. Jeżeli nie mamy pewności, nic nie odbierajmy i nie podpisujmy.

Szczególnie uważać powinny osoby, które często robią zakupy w internecie, a ich bliscy są przyzwyczajeni, że przychodzą do nich paczki. Na tego typu oszustwa narażeni są także pracownicy firm, gdzie w natłoku innych spraw i przy odbiorze wielu przesyłek trudniejsza jest weryfikacja, czy ktoś zamawiał daną rzecz. Zwracajmy również uwagę na to co podpisujemy. Pokwitowanie fałszywej paczki może dla nas mieć niemiłe konsekwencje np. skutkować podpisaniem umowy.

Źródło: KWP w Opolu

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]