Najnowszy raport ONZ ostrzega przed lekceważeniem ISIS. Mimo militarnych niepowodzeń Państwo Islamskie ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 do 30 tysięcy bojowników rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach.

Pomimo klęski dżihadystów w Iraku i większości Syrii zredukowana grupa bojowników może przetrwać w obu krajach ze znaczącymi stronnikami w Afganistanie, Libii, Azji Południowo-Wschodniej i Afryce Zachodniej.

ONZ ostrzega, że globalna sieć Państwa Islamskiego i jego zwolenników stanowi rosnące zagrożenie, podobnie zresztą jak Al-Kaida.

W Libii przebywa jeszcze do 4 tysięcy bojowników ISIS, choć większość kluczowych członków tej organizacji została już przerzucona do Afganistanu, gdzie oddziały tzw. Państwa Islamskiego są coraz liczniejsze. Obecnie według ONZ w Afganistanie jest od 3500 do 4500 bojowników ISIS. W Jemenie ISIS ma jedynie kilkuset bojowników, podczas gdy Al-Kaida – do 7 tysięcy.

W kwietniu 2018 roku USA ogłosiły, że operacja przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu w Syrii dobiega końca i ISIS jest „prawie całkowicie zniszczone”.

Eksperci ONZ twierdzą, że wśród bojowników ISIS nadal panuje dyscyplina, a lider ugrupowania, Abu Bakr al-Bagdadi, mimo informacji o odniesionych obrażeniach, „pozostaje u władzy”.

 

Źródło: onet.pl/PAP

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]