Rozświetlające niebo fajerwerki na stałe wpisały się w tradycję sylwestrowej zabawy. Czy wiesz, że zgodnie z prawem jedynie dwa dni w roku, 31 grudnia oraz 1 stycznia, można legalnie ich używać, oczywiście przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku?

Za używanie środków pirotechnicznych poza dwoma wyznaczonymi dniami w roku grozi mandat w wysokości do 500 zł.

Policja przypomina, że odpalanie petard i fajerwerków może być potraktowane jako naruszenie art. 51 kodeksu wykroczeń: „Kto krzykiem, hasałem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.

Poza dwoma wyznaczonymi dniami w roku (31 grudnia i 1 stycznia) w uzasadnionych przypadkach zgodę na używanie materiałów pirotechnicznych może wydać właściwy wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

MG

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze