Film kryminalny narodził się na początku XX wieku. Za pierwsze dzieło tego typu uznaje się krótkometrażowy film pt: „Historia pewnej zbrodni”, który swoją premierę miał w 1901 roku. Jego reżyserem był francuski producent, scenarzysta i aktor filmowy Ferdinand Zecca.

„Historia pewnej zbrodni” to pięciominutowe dzieło opowiadające o mężczyźnie, który zabija właściciela mieszkania i okrada jego sejf. Zbrodniarz szybko zostaje aresztowany i osadzony w więzieniu. Tam oddaje się przemyśleniom. Wspomina czasy, kiedy był zwykłym, szarym człowiekiem dzielącym czas między pracę i rodzinę. Ostatnią sceną jest ścięcie skazanego.

Pojęcie filmu kryminalnego nie zmieniło się na przestrzeni lat. Od samego początku istnienia kryminału, jego wyróżnikiem jest tajemnica przestępstwa, gdzie kolejne etapy fabuły mają doprowadzić do odnalezienia sprawcy oraz odkrycia motywów jego działania. Bardzo często dzieła filmowe wyreżyserowane w klimacie kryminalnym łączą się z innymi gatunkami filmowymi. Najczęściej z dramatem, thrillerem, filmem akcji lub noir, czyli czarnym filmem. W nurt kina o tematyce kryminalnej wpisuje się także film policyjny, gangsterki, film szpiegowski, czy cieszący się największą popularnością – film sensacyjny.

AR

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]