Peter Guillam, wierny kolega po fachu i uczeń George’a Smileya, agenta brytyjskiego wywiadu, zwanym potocznie Cyrkiem, dożywa starości na rodzinnej farmie na południowym wybrzeżu Bretanii. Tam otrzymuje list, w którym jeden ze starszych agentów prosi go o przybycie do Londynu. Jaki jest ku temu powód?

Przeszłość z czasów Zimnej Wojny upomina się o niego. Niegdyś podziwiane akcje wywiadu, w których brali udział Alec Leamas, Jim Prideaux, George Smiley i sam Peter Guillam, zostaną poddane gruntownej analizie. Dokonają tego ludzi niepamiętający tamtego okresu i nie mający cierpliwości, by pewne działania usprawiedliwiać.

John le Carré, a właściwie David John Moore Cornwell (ur. 19 października 1931 roku) z wyróżnieniem ukończył Lincoln College w Oksfordzie, a przez kolejne dwa lata wykładał język francuski i niemiecki w Eton College. W 1959 roku rozpoczął pracę w brytyjskiej ambasadzie w Bonn, stamtąd został wkrótce przeniesiony do Hamburga, a ostatecznie przydzielony do pracy w tajnych służbach wywiadowczych MI6. Jego kilkuletnią karierę szpiegowską zakończył Kim Philby, brytyjski podwójny agent, który w tamtych czasach zdemaskował przed KGB dziesiątki brytyjskich agentów.
Pisarstwem zajął się le Carré w 1961 roku, debiutując powieścią Call for the dead (Budzenie zmarłych, Amber 2002). Jego dorobek literacki liczy dziś 21 powieści, dokument  The Unbearable Peace oraz liczne opowiadania. Ma na swoim koncie wiele nagród literackich, w tym Crime Writers’ Association Dagger of Daggers Awards oraz British Book Award w kategorii książki filmowej roku. Na podstawie jego powieści nakręcono 7 filmów fabularnych, w tym zdobywcę Oskara i Złotego Globu Wiernego ogrodnika. Dziś le Carré określany jest mianem weterana powieści polityczno-szpiegowskich, który na stałe dołączył do panteonu wielkich mistrzów literatury.

 „Szpiegowskie dziedzictwo” Le Carré John – już w sprzedaży!

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]