Prokuratura Okręgowa w Opolu skierowała w ostatnich dniach grudnia ubiegłego roku do Sądu Okręgowego w Opolu akt oskarżenia przeciwko 11 osobom w związku z postępowaniem dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się czerpaniem korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji.

Śledztwo w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Za zarzucane przestępstwa Rafałowi L., kierownikowi grupy, grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Pozostałym oskarżonym może zostać wymierzona kara do 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

W toku śledztwa ustalono, że od listopada 2012 roku na terenie Opolszczyzny działała zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się czerpaniem korzyści majątkowych z prostytucji. Grupę zorganizował i nią kierował obecnie 45-letni mieszkaniec Opola, Rafał L.

Stworzył on mechanizm wymuszania pieniędzy od kobiet, które parały się prostytucją przydrożną oraz w wynajmowanych mieszkaniach. Kobiety zmuszone były płacić 200 zł tygodniowo za możliwość uprawiania prostytucji domowej oraz od 200 do 350 zł w związku z usługami seksualnymi oferowanymi przy głównych drogach wylotowych z Opola. W drugim z opisywanych przypadków „stawka” zmieniała się wraz ze zmianą pór roku (zimą była najniższa).

O konieczności płacenia swoistego haraczu kobiety, które przybywały do Opola celem uprawiania prostytucji przydrożnej, były informowane przez członków grupy bezpośrednio w miejscu oferowania swych usług. W tym celu okresowo prowadzona była lustracja dróg wylotowych z Opola.

Do kobiet świadczących usługi seksualne w mieszkaniach w Opolu, Nysie i Kędzierzynie-Koźlu członkowie grupy docierali wykorzystując ogłoszenia zamieszczane przez nie na jednym z portali internetowych. Oskarżeni co pewien czas weryfikowali liczbę takich anonsów. Następnie jeden z nich, podając się za klienta, dzwonił pod numer wskazany w ogłoszeniu, i po umówieniu spotkania, udawał się pod adres uzyskany w rozmowie telefonicznej. Wówczas kobiety uprawiające prostytucję w danym mieszkaniu były informowane o konieczności uiszczania opłat Rafałowi L.

W przypadku odmowy płacenia żądanych kwot, na polecenie Rafała L., podejmowane były działania o charakterze szykan, które miały przymusić do zapłacenia haraczu. Polegały one na pisaniu na fasadach budynków tekstów pozwalających powiązać dany lokal mieszkalny z charakterem oferowanych tam usług, rozlewaniu na klatkach schodowych nieprzyjemnie pachnących substancji, a także wybijaniu szyb w oknach mieszkań. Działania te miały zniechęcić potencjalnych klientów do korzystania z usług oferowanych w tych mieszkaniach.

Z uwagi na zorganizowany charakter procederu, podział zadań pomiędzy zaangażowanymi osobami, kierowniczą rolę Rafała L. oraz określone i stałe reguły partycypacji w zyskach uznano, że przestępstwa popełniane były w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.

W toku śledztwa odebrano zeznania od kilkunastu kobiet, które zdecydowały się ujawnić, że zmuszone były płacić określone kwoty w zamian za możliwość uprawiania prostytucji. Na tej podstawie ustalono, że łączna kwota uzyskanych w ramach przestępczego procederu korzyści majątkowych wyniosła ponad 450 tysięcy złotych.

Źródło: Prokuratura Krajowa

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]