Pieniądze wyłudzał od kobiet, które kontaktowały się z nim poprzez internetowe portale randkowe. Mężczyzna został zatrzymany na terenie Warszawy przez policjantów stołecznego wydziału do walki z cyberprzestępczością. Sprawca działał od co najmniej roku i w tym czasie zdołał oszukać co najmniej 6 zauroczonych kobiet.

Obywatel Nigerii przekonywał zauroczone kobiety do przekazywania mu środków m.in. w celu uiszczenia opłat celnych za wysłaną do Polski wartościową przesyłkę, w której znajdować się miały ukryte dolary oraz złoto znacznej wartości. W jednym z przypadków mężczyzna dopuścił się również szantażu grożąc jednej z oszukanych kobiet ujawnieniem treści ich intymnej korespondencji w miejscu jej pracy, w przypadku nieotrzymania kolejnych środków. W kolejnym przypadku pokrzywdzona kobieta podała swój adres i otrzymała kartę bankomatową do konta w nigeryjskim banku, na którym znajdować się miały pieniądze w wysokości 600 tys. dolarów. Po wpłaceniu żądanej kwoty miała otrzymać pin do karty, jednak do tego nie doszło.

Działając w ten sposób mężczyzna oszukał co najmniej 6 kobiet na kwotę 230 tys. zł. W trakcie przeszukania mieszkania oraz pojazdu stołeczni policjanci zabezpieczyli gotówkę w obcej walucie, fałszywy paszport, którym posługiwał się zatrzymany mężczyzna do zakładania rachunków bankowych, na które pokrzywdzone kobiety dokonywały wpłat. Zabezpieczono również dokumentację bankową oraz nośniki danych. Wynikało z nich, że oszukanych kobiet mogło być znacznie więcej. Ponadto dzięki bezzwłocznie podjętym przez funkcjonariuszy stołecznego wydziału do walki z cyberprzestępczością czynności na rachunkach bankowych należących do zatrzymanego prokuratura zablokowała pieniądze.

Postępowanie w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Sprawa jest rozwojowa, niewykluczone są dalsze zatrzymania. Śledczy weryfikują zebrany materiał dowodowy, pod kątem ustalenia innych pokrzywdzonych kobiet.

To już kolejny sukces funkcjonariuszy stołecznego wydziały do walki z cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji w zwalczaniu tego typu przestępczości. Powyższa sprawa to jedna z form tzw. oszustwa nigeryjskiego. Przestrzegamy przed zbytnią łatwowiernością, w szczególności w stosunku do osób poznanych przez Internet.

Źródło: KSP

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]