Prokuratura Okręgowa w Krakowie prowadzi postępowanie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się produkcją i dystrybucją wyrobów tytoniowych. Na polecenie prokuratora 21 stycznia br. funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali szefa grupy i jego czterech współpracowników.

Śledztwo dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, działającej co najmniej od 2017 roku na terenie województw: małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego. Grupa zajmowała się głównie produkcją i dystrybucją krajanki tytoniowej oraz wprowadzaniem do obiegu papierosów i spirytusu bez polskich znaków akcyzy. Dotychczas, łącznie z obecnie zatrzymanymi, zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełniania przestępstw karnoskarbowych usłyszało w toku postępowania 34 podejrzanych.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in.: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a jednemu z nich – kierowania tą grupą. Ponadto mężczyznom przedstawiono zarzut nielegalnego wytworzenia kilkunastu ton krajanki tytoniowej o wartości blisko 5,5 mln zł, a także przewożenia i zbywania tego nielegalnego towaru. Swoją działalnością zatrzymani narazili Skarb Państwa na uszczuplenia w podatku akcyzowym na kwotę ponad 5 mln zł. Niektórym z zatrzymanych zarzucono nielegalne nabywanie wyrobów akcyzowych, czym narazili Skarb Państwa na straty w kwocie nie mniejszej, niż 3,9 mln zł. Dwóch zatrzymanych usłyszało także zarzuty za posiadanie amfetaminy.

Szefowi za kierowanie grupą przestępczą grozi od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. Pozostałym członkom grupy grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Wobec 5 zatrzymanych, prokurator wystąpił o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Źródło: www.strazgraniczna.pl

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]