W ostatnim czasie szczecińscy policjanci odnotowali przestępstwa dokonywane poprzez portale społecznościowe oraz komunikatory. W związku z tym przestępstwem funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie zatrzymali 5 osób, które trafiły do aresztu śledczego. Za oszustwo grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Podczas służby policjanci z Ogniwa Przewodników Psów Służbowych Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie zatrzymali dwie osoby, które dokonywały oszustw za pośrednictwem portali społecznościowych. W trakcie czynności funkcjonariusze z Komisariatu Policji Szczecin-Pogodno, w związku z tą sprawą, zatrzymali kolejne 3 osoby. Sprawcami okazali się być 22- i 23-letni mieszkańcy Szczecina. Przestępcy przejmowali konta na portalach społecznościowych, a następnie za pomocą komunikatorów docierali do listy kontaktów. Wysyłali wiadomość z prośbą o pożyczkę. Za pomocą aplikacji mobilnej otrzymywali dostęp do pieniędzy.

Decyzją sądu na wniosek prokuratora wszyscy mężczyźni najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie śledczym.

***

Każdy użytkownik Internetu, przed rozpoczęciem korzystania z jego pozytywnych możliwości, powinien zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa w sieci. W trosce o swoje dane należy pamiętać o istniejących zagrożeniach, które często wiążą się z pobieraniem oprogramowania z niepewnych serwerów czy odpowiadaniem na podejrzaną pocztę elektroniczną. Coraz częściej ofiarami internetowych przestępców możemy stać się na portalach społecznościowych, otwierając wiadomości od nieznanych użytkowników.

Pamiętajmy, że należy dobrze zweryfikować osobę, która prosi o przelew. Nawet w przypadku, kiedy jest to znajomy znajdujący się na naszej liście kontaktów. Prośby o pomoc zweryfikujmy choćby podczas rozmowy telefonicznej. Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa może uchronić przed utratą pieniędzy.

źródło: www.policja.pl

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]