Tylko w okresie od stycznia do maja 2018 r. policjanci z Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji ujawnili w sieci 62 wpisy osób, które chciały popełnić samobójstwo. W 2017 r. dotarli do 47 takich osób. Dzięki szybkiej reakcji i skutecznemu działaniu policjantów pomoc przyszła na czas. Osobom tym udzielono następnie dalszej pomocy specjalistycznej.

1 grudnia 2016 r. swoją działalność rozpoczęło Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. W strukturze Wydziału Rozpoznania Biura utworzono Sekcję Obsługi Całodobowej. Dyżurni Cyber pełnią dyżury na Stanowisku Kierowania Głównego Sztabu Policji KGP.

Do priorytetów działania Dyżurnego Cyber należy natychmiastowa reakcja na zagrożenie życia i zdrowia ludzkiego. W przypadku zgłoszenia dotyczącego próby samobójczej policjanci w bardzo krótkim czasie bo zwykle w zaledwie kilka minut ustalają dane osoby dokonującej “samobójczego” wpisu i na miejsce kierują patrol wspierany przez policyjnego psychologa. Należy zaznaczyć, że sieć Internet nie ma granic, a osoby, które potrzebują szybkiej pomocy często przebywają na terenie innych krajów. Polscy obywatele mogą liczyć na pomoc policjantów niezależnie od miejsca przebywania. Policjanci z Biura do Walki z Cyberprzestępczością KGP ratują osoby przebywające m.in. w takich krajach jak Wielka Brytania, Niemcy czy Szwecja. Większość przypadków dotyczy jednak naszego kraju.

W 2017 r. mundurowi dotarli do 47 osób które umieściły w Internecie wpisy o takim charakterze. Tylko w okresie od stycznia do maja 2018 r. funkcjonariusze sekcji zareagowali na wpisy 62 razy. Osoby z myślami samobójczymi zostały otoczone opieką medyczną.

Dla przykładu, 4 czerwca br. na skrzynkę mailową Biura do Walki z Cyberprzestępczością KGP wpłynęła wiadomość od administratora jednego z portali internetowych z informacją, że osoba zamieściła wpis, w którym, deklaruje chęć popełnienia samobójstwa. W toku przeprowadzonych czynności, ustalono miejsce pobytu osoby.

Szybko poinformowano policjantów z KP VII KMP w Łodzi skąd niezwłocznie do miejsca zamieszkania osoby, która zamieściła taki wpis wysłano patrol. Na miejscu zastano ojca, który oświadczył, że mężczyzna obecnie przebywa z babcią na działce. Jak ustalono, przebywał on na wiadukcie nad autostradą. W trakcie rozmowy z funkcjonariuszami Policji mężczyzna przyznał, że ma myśli samobójcze, a jednocześnie na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe. Przybyli na miejsce ratownicy zdecydowali o przewiezieniu mężczyzny do szpitala. Dzięki pracy policjantów udało się uratować życie młodemu mężczyźnie.

źródło: www.policja.pl

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]