Nieopłacona akcyza, cło, wyłudzenia VAT oraz przestępstwa korupcyjne. Ile na tych przestępstwach mógł stracić Skarb Państwa?

Z danych uzyskanych przez PAP wynika, że suma potencjalnych strat Skarbu Państwa wyniosła ponad 11,3 mld zł. ABW zajmuje się przede wszystkim zwalczaniem przestępstw wymierzonych w interesy ekonomiczne państwa, zaś CBA przestępstw korupcyjnych.

Od początku 2016 roku ABW prowadziła 274 śledztwa dotyczące przestępstw podatkowych. W tego typu sprawach (od początku 2016 roku) ABW zatrzymała 276 osób, a zarzuty postawiono 528 podejrzanym.

Suma potencjalnych strat Skarbu Państwa w sprawach prowadzonych przez ABW we wszystkich śledztwach gospodarczych to ponad 10,3 mld zł (7 mld w 2016 r. i 3,3 mld zł do tej pory w 2017 r.). 3,3 mld zł – na taką kwotę opiewały przestępstwa, którymi w 2016 r. zajmowała się ABW – były to sprawy dotyczące wyłącznie podatku VAT.

Szkody Skarbu Państwa ujawnione przez CBA za rok 2016 do teraz wyniosły łącznie ok. 960 mln zł. Co więcej, CBA wykryło przestępstwa związane z wręczeniem łapówek w sumie na kwotę 25 mln zł.

Rekomendacje CBA w różnego typu sprawach ekonomicznych pozwoliły Skarbowi Państwa zaoszczędzić setki milionów złotych.

MG

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]