Pracujący tam funkcjonariusze to wybitni fachowcy. Zajmują się wyjątkowo trudnymi do rozwiązania sprawami. Czym jest polskie Archiwum X?
26 grudnia 2018
Zespół do spraw niewykrytych zabójstw, powszechnie znany jako Archiwum X, to tajne zespoły przy Komendach Wojewódzkich Policji w Polsce. Pierwszy taki oddział został powołany w roku 1999 przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie, ale oficjalnie sformalizowano go w 2005 roku, decyzją miejscowego Komendanta Wojewódzkiego Policji.
Funkcjonariusze z Archiwum X zajmują się rozwikływaniem zbrodni w śledztwach, które zostały już umorzone z powodu niewykrycia sprawcy. Ich zadaniem jest analiza najtrudniejszych spraw kryminalnych.
Archiwum X tworzą najwyższej klasy oficerowie, specjaliści od rozwiązywania najtrudniejszych przypadków: najczęściej niewyjaśnionych morderstw popełnionych wiele lat temu, seryjnych zabójstw głównie na tle seksualnym oraz tajemniczych zaginięć osób. Stanowczo odrzucają zasadę „nie ma ciała, nie ma zbrodni”, stosowaną niekiedy przez organy ścigania w przypadku zaginięć.
Każda sprawa, która trafia do Archiwum X, poddawana jest wnikliwym badaniom. Funkcjonariusze nie działają pod presją czasu, opinii publicznej, prokuratorów, tak jak ich koledzy, którzy wcześniej zajmowali się konkretnymi przypadkami.
Zespoły Archiwum X tworzą pracownicy wydziałów kryminalnych oraz dochodzeniowo-śledczych. Ich nazwiska oraz metody pracy są objęte tajemnicą. Część z nich odbyła specjalistyczne szkolenie w bazach FBI.