Policjanci wezwani na interwencję związaną na przykład z zakłóceniem ciszy nocnej w mieszkaniu mają prawo włączyć kamerę służbową umieszczoną na mundurze i nagrywać cały przebieg wydarzeń.  W miarę możliwości policjanci uprzedzają o fakcie rejestracji osobę, wobec której podejmowane są czynności służbowe.

Policjant powinien uruchomić nagrywanie przed podjęciem interwencji i wyłączyć nagrywanie po jej zakończeniu.  Wizerunki osób nie mogą być jednak zamieszczane w Internecie lub udostępniane osobom prywatnym. Na rejestrowanie interwencji pozwala polskie prawo – art. 15 pkt 5b ustawy o Policji.

Obecnie policjanci korzystają z ponad 2100 kamer przy mundurach i, jak zapewnia Komenda Główna Policji, są tego efekty, bo spada liczba konfliktowych sytuacji. Urządzeń ma być coraz więcej.

Prawnicy i obrońcy praw człowieka wskazują, że nagrania mogą być zarówno skutecznym narzędziem w przeciwdziałaniu przemocy ze strony funkcjonariuszy, jak też chronić policjantów przed pomówieniami. Warunkiem jest ścisłe przestrzeganie przepisów.

Źródło: www. policja.pl, prawo.pl

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]