Jak ustalono w toku śledztwa zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od czerwca 2012 roku do stycznia 2017 roku. Grupą kierowała 50-letnia kobieta, a w jej skład wchodziło czterech mężczyzn w wieku od 48 do 72 lat.

Kobieta koordynowała skupem skradzionych lub utraconych oryginalnych dokumentów, pozyskiwała elementy zabezpieczeń trudnych do podrobienia, odpowiadała za kontakty z osobami zamierzającymi uzyskać fałszywe dokumenty, a także określała terminy i ceny usług oraz fałszowała dokumenty.

Pozostałe cztery osoby fałszowały dokumenty, pozyskiwały oryginały dokumentów, pośredniczyły w przyjmowaniu zamówień i przekazywaniu dokumentów. Jeden z mężczyzn zajmował się również dostarczaniem specjalistycznych narzędzi i sprzętu, takich jak folie poliwęglanowe oraz papier.  Oryginalne dokumenty przerabiano wklejając zdjęcia lub wpisując dane określonych  osób.

Proceder dotyczył głównie fałszowania dowodów osobistych, paszportów, praw jazdy, świadectw ukończenia szkół oraz dyplomów. Dokumenty były fałszowane celem wykorzystania ich jako autentyczne zarówno w Polsce, jak i na terenie innych krajów Unii Europejskiej (Irlandia, Szwecja, Norwegia, Niemcy).

Jak ustalono, z procederu tego członkowie grupy uczynili sobie stałe źródło dochodu. Za sfałszowany dokument członkowie grupy pobierali zapłatę w kwocie od 1,5 tys. zł do 3 tys. zł.

Wszyscy członkowie grupy zostali zatrzymani 14 lutego 2017 roku przez funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. W wyniku podjętych wówczas czynności, w tym przeszukań miejsc ich zamieszkania, zabezpieczono liczne dokumenty, a także komputery, pieczątki oraz hologramy wykorzystywane do procederu fałszowania.

Na wniosek prokuratora, w toku postępowania przygotowawczego, sąd zastosował wobec sprawców środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Obecnie stosowane są wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego.

Aktem oskarżenia objęto również 29 innych osób, którym zarzucono udzielenie  pomocnictwa przy fałszowaniu dokumentów albo przygotowanie do popełnienia tego przestępstwa. Są to głównie osoby, które były zainteresowane uzyskaniem sfałszowanego  dokumentu.

źródło: www.pk.gov.pl

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]