Pedofilia to zaburzenie ukierunkowania popędu płciowego na dziecko. Pedofil nie musi krzywdzić dzieci, nie musi iść za swoim popędem. Pedofilia często łączy się z innymi zaburzeniami psychicznymi lub osobowości. Może też być skutkiem wykorzystywania seksualnego w dzieciństwie.

Jednak sama grupa osób zdiagnozowanych pedofilią, nie jest sprawcami wszystkich aktów przemocy seksualnej wobec dzieci. Około 99 procent przypadków pedofilii dotyczy mężczyzn, a 1 procent kobiet (te proporcje mogą być niedoszacowane).

Przemoc seksualna wobec dzieci może być dokonywana przez osoby niebędące pedofilami. A czym jest przemoc seksualna wobec dzieci? To każde działanie, kiedy osoba dorosła naraża dziecko na jakąkolwiek aktywność natury seksualnej, w celu własnego zaspokojenia. Przemocą seksualną wobec dzieci jest także chodzenie przy dziecku nago, zachęcanie do masturbacji czy oglądanie filmów pornograficznych czy współżycie w obecności dziecka.

Przemoc seksualna wobec dzieci i pedofilia są silnie stygmatyzowane przez społeczeństwo, w tym przez więźniów. Jeśli osoba zostaje za to skazana i osadzona musi liczyć się z przemocą psychiczną i fizyczną ze strony współosadzonych.

8 czerwca 2010 roku weszła w życie nowelizacja polskiego Kodeksu karnego, zgodnie z którą karane jest publiczne propagowanie lub pochwalanie zachowań o charakterze pedofilskim.

 

Agnieszka Kozak

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]