W czasie ostatnich dwóch miesięcy mazowieccy funkcjonariusze z Krajowej Administracji Skarbowej, podczas kontroli przesyłek kurierskich, udaremnili przemyt prawie 800 sztuk amunicji i kilku sztuk broni oraz jej elementów.

Jednocześnie zatrzymano 695 sztuk amunicji, 100 sztuk ładunków prochowych, 2 kusze, 2 sztuk broni krótkiej, pistolet gazowy, rewolwer, kastet oraz karabin powtarzalny, które zostały przekazane policji w celu przeprowadzenia dalszego postępowania wyjaśniającego.

Osoby przesyłające paczki z bronią jako zawartość, w dokumentach przewozowych, wskazują słodycze, przyprawy lub przedmioty gospodarstwa domowego. Przemytnicy szczególnie upodobali sobie paczki wysyłane z terytorium USA, przeznaczone dla indywidualnych odbiorców w Polsce i na terenie innych krajów Unii Europejskiej. Prawo dopuszcza przesyłanie broni lub amunicji za pośrednictwem operatorów pocztowych, o ile posiadają oni stosowne pozwolenia na wykonywanie takich zleceń. Dlatego nadawcy celowo podają fałszywe informacje co do zawartości przesyłki, ponieważ doręczane są przez firmy kurierskie, które nie są uprawnione do świadczenia tego typu usług.

Przypominamy, że przywóz broni i amunicji, z państw spoza Unii Europejskiej przez obywateli polskich wymaga uprzedniego wydania stosownego zaświadczenia przez konsula Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku, gdy nielegalnie przywieziona broń lub amunicja zostanie ujawniona na terytorium Polski, jej posiadacz powinien liczyć się z jej przepadkiem, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Źródło: KAS

 

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]