Na blisko dwa miliony zł strat narazili Skarb Państwa przestępcy, którzy zajmowali się rozprowadzaniem nielegalnych wyrobów tytoniowych. Na polecenie prokuratury siedmiu członków grupy zatrzymali strażnicy graniczni. Przeszukali także ich mieszkania w Warszawie i okolicach, gdzie zabezpieczyli nielegalny towar i pieniądze.

Śledztwo w sprawie działalności zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się procederem zakupu i dystrybucji wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy, prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce. To na jej polecenie funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Sławatyczach dokonali przeszukań w kilku miejscach na terenie Warszawy i okolic. Zatrzymali też w sumie siedem osób.

– W wyniku przeszukań zabezpieczono papierosy bez polskich oznaczeń skarbowych, krajankę tytoniową w ilości 35 kilogramów oraz telefony komórkowe użytkowane przez zatrzymanych. Zabezpieczono również pieniądze w kwocie blisko 11 tys. zł, 4,7 tys. euro oraz ok. 140 dolarów amerykańskich – poinformowała Prokuratura Krajowa.

Zatrzymane osoby zostały doprowadzane do ostrołęckiej prokuratury. Tam usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz narażenia na uszczuplenie należności publicznoprawnych, w postaci podatku akcyzowego w wysokości ponad 1,5 mln zł, ponad 400 tys. zł podatku VAT oraz cła w kwocie ponad 87 tys. zł.

– Jak ustalono w toku śledztwa, transakcje związane z nabywaniem oraz dystrybucją wyrobów tytoniowych odbywały się w zamkniętym kręgu osób. Natomiast zachowanie samych osób, zaangażowanych w przestępczy proceder, miało cechy regularności, świadczące o uczynieniu sobie z przestępstwa stałego źródła dochodu – tłumaczy Prokuratura Krajowa.

Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu dwóch podejrzanych na trzy miesiące. Wobec pozostałych zastosowano dozory policyjne i poręczenia majątkowe w wysokości od pięciu do 20 tys. zł. Mają też zakaz opuszczania kraju.

źródło: www.onet.pl

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]