Kilkumiesięczna drobiazgowa praca policjantów z Centralnego Biura Śledczego z Zarządu w Kielcach, wspólnie z funkcjonariuszami Izby Administracji Skarbowej w Kielcach, doprowadziła do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej. Z ustaleń śledczych wynika, że od czerwca 2017 r. na terenie województwa mazowieckiego, świętokrzyskiego oraz na terenie Europy Zachodniej działała międzynarodowa zorganizowana grupa przestępcza, zajmująca się produkcją oraz transgranicznym przemytem nielegalnych wyrobów akcyzowych.

Wszystko wskazywało na to, że na terenie powiatu radomskiego i kieleckiego znajduje się sieć powiązanych ze sobą magazynów oraz punktów załadunkowych, które umożliwiają magazynowanie oraz transport nielegalnie wytworzonych papierosów do odbiorców krajowych oraz zagranicznych. Z zebranych informacji wynika, że członkowie grupy mogli przekazać do dalszego nielegalnego obrotu nawet 4 miliony sztuk papierosów tygodniowo, co w okresie działalności grupy wygenerować mogło wielomilionowe straty Skarbu Pastwa z tytułu nieopłaconych należności celno-skarbowych.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze Izby Administracji Skarbowej w Kielcach zatrzymali 11 osób. W halach magazynowych na terenie województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego, znaleziono i zabezpieczono ponad 22,5 mln szt. papierosów bez polskich znaków akcyzy, wartych w Polsce około 15,5 mln zł, a na terenie Europy Zachodniej ich wartość wyniosłaby 37 mln zł. Skarb Państwa został uszczuplony na ponad 25 mln zł.

Sześć osób – obywateli Ukrainy, funkcjonariusze zastali w trakcie pakowania nielegalnych papierosów w kartonowe opakowania. Podczas działań policjanci zauważyli wyjeżdżające z okolic hal volvo, w którym znajdował się towar przykrywkowy, 16 telefonów komórkowych oraz karty sim zagranicznych operatorów – zatrzymano kierowcę oraz pasażera. W ich miejscach zamieszkania funkcjonariusze znaleźli nielegalne papierosy.

Z ustaleń śledczych wynika, że część członków grupy wynajmowała pomieszczenia na potrzeby magazynowania wyrobów akcyzowych, inne osoby zajmowały się transportem nielegalnego towaru, a kolejne nadzorowały pracę nad przepakowywaniem nielegalnych papierosów.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego zatrzymanym przedstawiono w Prokuraturze Okręgowej w Kielcach zarzuty dokonania przestępstw karno-skarbowych oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym 1 osobie przedstawiono zarzut kierowania tą grupą. Sąd Rejonowy w Kielcach tymczasowo aresztował 9 osób w tym 3 obywateli Polski i 6 obywateli Ukrainy. Sprawa jest wielowątkowa i ma charakter rozwojowy.

źródło: PAP

 

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]