Swego czasu Sąd Okręgowy w Cleveland (USA) nie mógł skompletować ławy przysięgłych do rozpoczynających się po południu kilku spraw sądowych, ze względu na brak ochotników. Sędzia zwrócił się o pomoc do miejscowego szeryfa, który rozwiązał problem w iście kowbojski sposób. Wraz z kilkoma funkcjonariuszami udał się do najbliższego supermarketu, gdzie przez megafon wezwał kupujących tam klientów do spełnienia obywatelskiego obowiązku.

Nim klienci zorientowali się o co chodzi, funkcjonariusze policji wręczyli kilkudziesięciu osobom wezwania do sądu w charakterze członka ławy przysięgłych. Niektórzy „mianowani” w ten sposób ławnicy, mieli zaledwie pół godziny do chwili rozpoczęcia pierwszej rozprawy. Obywatele USA nie mogą odmówić zasiadania w ławie przysięgłych, chyba że sąd lub strony procesu nie wyrażą na to zgody. Praca ławnika traktowana jest tam jako zaszczytny obywatelski obowiązek.

W USA przysięgli muszą posiadać następujące kwalifikacje: być obywatelami Stanów Zjednoczonych i posiadać znajomość języka angielskiego, być pełnoletni (18 lat), muszą zamieszkiwać na terenie dystryktu sądowego przez okres roku, nie mogą być chorzy psychicznie, nie mogą być karani, nie wolno im pełnić niektórych funkcji/zawodów (np. lekarzy, policjantów, strażaków). Przysięgli są losowani z listy posiadaczy praw jazdy.

Rolą ławy przysięgłych jest udowodnienie winy ponad wszelką wątpliwość. Z tego powodu ława musi wydać wyrok jednogłośnie. To, że wyrok  musi zostać podjęty „ponad wszelką wątpliwość” czasem oznacza stosunek 10:2. Wszystko zależy od wagi sprawy. W najcięższych sprawach ława jest 12 osobowa, a w sprawach mniejszej wagi 6-osobowa.  Rozprawa, w której mógłby być orzeczony wyrok kary śmierci, jest poprzedzona obradami wielkiej ławy przysięgłych  (grand jury), która w składzie 16-23 osobowym zwykłą większością głosów decyduje o tym, czy prokuratura zgromadziła wystarczającą ilość dowodów, aby oskarżyć daną osobę.

KK

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]