Pierwsza dekada XXI wieku. Rosnąca w siłę kapitalistyczna Polska. Świat, w którym nic nie jest tylko czarne albo tylko białe…
3 maja 2019
Wchodzenie w dorosłość to w życiu człowieka jedno z największych wyzwań. Przekonują się o tym cztery przyjaciółki wychowane w robotniczej Łodzi.
Nagle rozwiewają się ich złudzenia, młodzieńcze marzenia odchodzą w zapomnienie, a wolność i niezależność, których tak bardzo pragnęły jako nastolatki, w dorosłym życiu przestają sprawiać przyjemność. Jak udźwignąć ciężar coraz większej odpowiedzialności?
Amelia rozpacza po nieudanym związku i utracie pracy. Doskwierają jej skomplikowane relacje z matką, brak bliskości oraz nieustanne pragnienie posiadania dziecka. Paulina tropem wielu rodaków postanawia wyemigrować na Wyspy, by zadbać o stabilną sytuację finansową. Monika samotnie wychowuje dorastającą córkę, a postępująca choroba matki sprawia, że wycieńczona miota się między szpitalem a pracą. Izie tylko pozornie udaje się zbudować kochającą rodzinę – niewierny mąż despota, dla którego przemoc ekonomiczna jest sposobem na utrzymanie przy sobie żony, oraz konieczność tkwienia w toksycznym związku dla dobra dzieci coraz częściej popychają ją w stronę alkoholu. W głębi duszy żadna z kobiet nie jest szczęśliwa. Dzieli je wszystko: pochodzenie, status materialny i życiowe wybory. Łączy – przyjaźń, która okazuje się ostatnią deską ratunku w bezwzględnym świecie dorosłych.
Niegdyś zbuntowane nastolatki, które w wyniku bolesnego zderzenia z rzeczywistością zostały zmuszone do porzucenia swych idealistycznych oczekiwań, dziś są czterdziestoletnimi kobietami. Mają rodziny, dzieci i… te same problemy, z którymi borykały się u progu dojrzałości. Bezrobocie, samotność, kłopoty finansowe, niespełniona miłość, brak perspektyw i pomysłu na siebie.
Mimo upływu lat nadal ciągną się za nimi błędy z przeszłości i dotkliwe konsekwencje niewłaściwych wyborów.
„Skok w króliczą norę” to trzecia – po powieściach „Dziewczyny chcą się zabawić” oraz „Nie takie całkiem dorosłe” – część sagi o łódzkich dziewczynach. Opowiedziana dowcipnie, z dużą dozą ironii, przepełniona emocjami historia wielkich marzeń oraz jeszcze większych rozczarowań. Niepewna sytuacja gospodarczo-polityczna, nieudane małżeństwo, rozpad rodziny, pogoń za pieniędzmi, strach przed samotnością, dzieci powielające błędy rodziców. Izabela Szolc i Adrianna Michalewska uderzają w czułą strunę emocji swoich czytelniczek, a ich saga to prywatne dramaty ukazane na tle odradzającej się Polski. Całość dopełnia przepiękny portret robotniczej Łodzi.
Adrianna Michalewska – rówieśniczka swoich literackich bohaterek. Doktor filologii polskiej, lubi antyki i włoską kuchnię. Wychowała się na robotniczym osiedlu. W życiu była sekretarką, pracowała w wytwórni filmowej i w firmie handlowej w Danii. Zawodowo zajmuje się literaturą współczesną, pracuje jako redaktor i recenzent powieści popularnych. Zadebiutowała opowiadaniem w zbiorze „Zaułki zbrodni” w 2011 roku. „Skok w króliczą norę” to jej trzecia książka.
Izabela Szolc – pisarka. Autorka kilkunastu powieści i zbiorów opowiadań m.in. „Śmierć w hotelu Haffner” (2015), „Żona rzeźnika” (2013). Opowiadania drukowała również w antologiach i magazynach literackich. Powieści „Martwy punkt” i „Cichy zabójca” zostały wydane przez Prospero Verlag, zyskując uznanie niemieckich krytyków i czytelników. Książka „Żona rzeźnika” została nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. W roku 2016 scenariusz serialu „Niebo” wygrał I edycję NOS TVP w kategorii „wieczorny serial sensacyjny”.
Adrianna Michalewska, Izabela Szolc „Skok w króliczą norę” – już w sprzedaży!