Dotychczas wobec 54 z nich do sądów zostały skierowane akty oskarżenia, na podstawie których prawomocnym wyrokiem sądu skazanych zostało już 37 oskarżonych, pozostałe sprawy są w toku. W ostatnich dniach policjanci z KWP zs. w Radomiu zatrzymali do sprawy kolejne 3 osoby.

Początek sprawy miał miejsce w 2017 roku, kiedy to w wyniku międzynarodowej współpracy policji z kilku krajów, w tym z Polski, funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę podejrzanego o posiadanie i udostępnianie materiałów o charakterze pedofilskim. Zatrzymanym był obywatel Polski od wielu lat zamieszkujący w Bukareszcie. Śledczy ustalili, że w internecie pojawiły się materiały o treści pedofilskiej, gdzie pokrzywdzoną jest dziewczynka z Polski. Poczynione w sprawie działania doprowadziły do zidentyfikowania tożsamości i ustalenia miejsca zamieszkania pedofila. Jak się okazało był to 37-letni Polak. Zatrzymanie mężczyzny dokonano we współpracy z rumuńską policją, a całość działań koordynował EUROPOL.

To dało początek innym policyjnym działaniom. Policjanci Wydziału dw. z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji oraz funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu zajęli się sprawdzaniem informacji uzyskanych dzięki czynnościom w Bukareszcie. Ich wysiłki zaowocowały identyfikacją dziecka, które uwieczniono na nagraniu. Jak ustalono, sprawcą utrwalonym na zabezpieczonych nagraniach przestępstw pedofilskich, okazał się ojciec pokrzywdzonego.

W sprawę od samego początku zaangażowani byli policjanci Wydziału dw. z Cyberprzestępczością, Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego oraz Wydziału Kryminalnego KWP zs. w Radomiu. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu, jak również współpracy z Prokuraturą Okręgową z Siedlec sprawnie przeprowadzono zatrzymanie pedofila oraz uratowano dziecko przed dalszym wykorzystywaniem. W trakcie przeszukania pomieszczeń mieszkalnych policjanci zabezpieczyli szereg nośników informatycznych należących do sprawcy. Zostały one poddane dokładnym oględzinom. Ustalono, że są tam duże ilości materiałów z pornografią dziecięcą, jaką podejrzany uzyskiwał z Internetu od innych pedofilów. Finalnie osoba ta została skazana na 9 lat pozbawienia wolności.

Setki godzin pracy polegającej na oględzinach zabezpieczonych materiałów dowodowych, analizie zebranego materiału, tysiące rozmów, wymiana informacji oraz ogromna wiedza i „nos” funkcjonariuszy KWP zs. w Radomiu, a także nadzorującego postępowanie prokuratora Bartłomieja Świderskiego z Prokuratury Okręgowej w Siedlcach doprowadziły do uzyskania informacji na temat kolejnych sprawców rozpowszechniających treści pedofilskie, z którymi kontakty przez internet utrzymywał m.in. mężczyzna z terenu województwa mazowieckiego.

Od tego czasu śledczy zatrzymali już do sprawy kilkadziesiąt osób z całego kraju, które za pośrednictwem internetu wymieniały się treściami pedofilskimi. 37 z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Wśród zatrzymanych są mężczyźni w wieku 18-65 lat, pochodzący z różnych środowisk, o różnym statusie materialnym i społecznym. Są wśród nich m.in. bezrobotni, pracownicy fizyczni, lekarze, emeryci, doktor nauk technicznych, jak również funkcjonariusze publiczni zatrudnieni w jednostkach administracji publicznej. Wśród zatrzymanych znalazło się również dwóch tzw. łowców pedofilów, którzy tym samym próbowali odwrócić uwagę od swojej przestępczej działalności. Ponadto u kilku zatrzymanych zabezpieczono dowody świadczące o tym, że aktywnie poszukiwali osób małoletnich celem nawiązania kontaktu osobistego, mającego w rezultacie ich wykorzystanie seksualne. Przeprowadzone działania uchroniły potencjalne ofiary przed przemocą seksualną.

Policjanci zabezpieczyli blisko tysiąc sztuk różnego rodzaju nośników danych. Tylko u jednego z podejrzanych ujawniono i zabezpieczono około 40 tysięcy plików pedofilskich. Zebrane i odzyskane dane zostały następnie przeanalizowane i udokumentowane przez „procesowców”, co dostarczyło dowodów, dających podstawy do zastosowania wobec sprawców środków zapobiegawczych, w szczególności w postaci tymczasowych aresztowań.

W sprawie powierzonej do prowadzenia Wydziałowi Dochodzeniowo-Śledczemu KWP  zs. w Radomiu zabezpieczono od podejrzanych mienie wartości prawie 300 tys. zł. W ostatnich dniach policjanci z KWP zs. w Radomiu zatrzymali kolejne 3 osoby, którym przedstawiono zarzuty z art. 202 par. 3 kk. Zatrzymanym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy, a na jej dalszym etapie planowane są kolejne zatrzymania.

Źródło: KWP zs. w Radomiu

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]