Samice modliszek mogą odwrócić się podczas stosunku i pożreć kopulującego z nimi samca. Nie oznacza to jednak koniec zabawy… Ta trwa dalej!
30 lipca 2018
Kanibalizm w świecie przyrody nie jest niczym nadzwyczajnym. Występuje praktycznie u wszystkich grup zwierząt. Istnieją jednak różne przyczyny takiego zachowania. Najbardziej spektakularny jest kanibalizm seksualny.
Niegdyś wierzono, że modliszka została stworzona, by pokazywać ludziom prawidłową postawę modlitewną (stąd nazwa). W islamie do dziś wierzy się, że owad przyjmując tę pozę, zawsze skierowany jest w stronę Mekki.
Zupełnie inne emocje mają wobec modliszki Sardyńczycy. Unikają kontaktu z nią, ponieważ wierzą, że nadepnięcie nań lub spojrzenie prosto w oczy może sprowadzić śmierć na domowników.
Jeszcze inaczej modliszka jest postrzegana w Japonii. Tam kojarzona jest z męskością, odwagą i nadprzyrodzoną siłą, dlatego też samurajowie umieszczali jej wizerunek na swoich mieczach. W kung-fu jeden ze stylów walki nazywany jest stylem modliszki.
Jednak modliszka najbardziej jest znana z tego, że bezpardonowo – mówiąc łagodnie – obchodzi się ze swoim partnerem. Wyjątkową cechą modliszek jest możliwość kręcenia trójkątną głową bez poruszania całym ciałem (nie potrafi tego żaden inny owad).
Dzięki temu samice modliszek mogą odwrócić się podczas stosunku i… pożreć kopulującego z nimi samca. Takie zdarzenie zachodzi tylko w 5 do 30 proc. przypadków (liczby różnią się w zależności od badań).
Co ciekawe, pomimo utraty głowy, samiec nadal może odbywać stosunek, ponieważ ośrodek nerwowy odpowiadający za akt kopulacji znajduje się w dolnej części ciała, do której nie sięga samiczka.
Na szczęście samiczki nie postępują tak ze wszystkimi partnerami.
Modliszki występują głównie w regionach tropikalnych i subtropikalnych, ale można je spotkać także w Polsce (modliszka zwyczajna).
Wojciech Gantowski