Od 25 maja 2019 roku, zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego, cofanie liczników w samochodach czy motocyklach to przestępstwo zagrożone karą nawet do lat 5 więzienia. Z kolei od 1 stycznia 2020 roku, dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego, policjanci spisują stan licznika w kontrolowanych pojazdach, a odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

5 stycznia 2020 roku funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego zduńskowolskiej komendy w miejscowości Czechy zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki BMW. Kierujący z Łodzi przekroczył dopuszczalną prędkość, za co został ukarany mandatem w wysokości 200 złotych oraz 6 punktami karnymi. Policjanci działając w ramach nowych uprawnień sprawdzili także aktualny stan drogomierza. Odczyt zweryfikowali w systemie informatycznym, gdzie uzyskali informację, że jest rozbieżność o ponad 235 tys. km. Kierowca nie potrafił wyjaśnić, dlaczego stan licznika jest niższy.

Funkcjonariusze zduńskowolskiej komendy wyjaśniają jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny. Za popełnienie przestępstwa z art. 306a kk – zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru – grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Źródło: KWP w Łodzi

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]