W okolicach Kościerzyny nieznany sprawca przywiązuje do kolb kukurydzy metalowe śruby. W ten sposób uszkodzonych zostało już 10 kombajnów. „Śrubiarz”, bo tak został nazwany przez rolników, spowodował starty wynoszące ponad 100 tys. zł.

O sprawie w poniedziałek poinformowała Wirtualna Polska. Śruby przyczepiane do kukurydzianych kolb powodują kosztowne uszkodzenia kombajnów. Na sprawcę zostały zastawione zasadzki i fotopułapki. Analizowano również logowania telefonów komórkowych, jednak „śrubiarz” wciąż pozostaje nieuchwytny. Rolnicy nie chcą wyjeżdżać na pola, ponieważ obawiają się zniszczenia maszyn, przez co dojrzała kukurydza wciąż stoi odłogiem.

Pierwsze ataki „śrubiarza” miały miejsce miesiąc temu na terenie gmin Nowa Karczma i Liniewo w województwie pomorskim. Wówczas rolnicy zorganizowali zrzutkę na nagrodę dla informatora, który doprowadzi do schwytania sprawcy. Zadeklarowana została kwota w wysokości 15 tys.

Jak powiedział w rozmowie z WP Ryszard Kleinszmidt, szef Powiatowej Izby Rolniczej w Kościerzynie, na polach kukurydzianych znalezione zostały również butelki, które poszatkowane miały zabić krowy karmione sieczką. Stwierdził, że zachowanie sprawcy prawdopodobnie spowodowane jest ogólną niechęcią do rolników.

Wśród rolników zaczęła pojawiać się chęć zemsty. Policja obawia się samosądu. – Śledztwo trwa. Na razie nie ma nowych informacji w sprawie – powiedział Ryszard Kleinszmidt

– Udało nam się zabezpieczyć ślady biologiczne. Analizujemy je. Jest szansa, że sprawca uszkodzeń kombajnów zostanie namierzony – skomentował dla WP st. asp. Piotr Kwidziński, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej w Kościerzynie.

Podobne przypadki uszkodzenia kombajnów zgłoszono w województwie warmińsko-mazurskim. Sprawą zajmuje się Komenda Powiatowa Policji w Działdowie. – W dwóch przypadkach kombajny uległy uszkodzeniu. W trzecim obsługujący maszynę w porę zapobiegł jej uszkodzeniu, zauważając elementy metalowe przytwierdzone do kolby kukurydzy. Wezwani na miejsce policjanci zabezpieczyli śruby – powiedzieli „Gazecie Olsztyńskiej” policjanci.

źródło: www.gazeta.pl

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]