W zamierzchłych latach 90. ubiegłego wieku żył sobie młody, zdolny człowiek z głową pełną ideałów. Postanowił wstąpić do policji, żeby walczyć ze złem
4 lipca 2019
Zło po upadku socjalizmu odsłoniło nowe oblicze. Charakterystycznym zjawiskiem tamtych czasów był wzrost przestępczości zorganizowanej: świetnie uzbrojone gangi, gigantyczne przekręty finansowe, krwawe egzekucje, eksplozje bomb.
Zmieniała się również policja. Przestała być zbrojnym ramieniem jedynie słusznej partii. Uliczni demonstranci nie musieli obawiać się pałowania. Policja miała być teraz apolityczna i zajmować się tym, do czego została powołana, czyli tropieniem przestępców. Tak przynajmniej uważali młodzi zapaleńcy, którzy w jej szeregach stopniowo zastępowali zasłużonych towarzyszy w niebieskich mundurach.
Zła nikomu jednak nie udało się pokonać. Zło jest w każdym człowieku i tylko czeka na sprzyjające okoliczności, żeby się uaktywnić. Od nas samych zależy, czy mu na to pozwolimy…
***
Dariusz N. zrealizował swoje zamierzenia. Po ukończeniu studiów złożył podanie o przyjęcie do policji, które zostało pozytywnie rozpatrzone. Zwierzchnicy szybko dostrzegli u niego cechy, którymi powinien odznaczać się dobry policjant. Był inteligentny, kreatywny, oddany służbie. Gdy odbył staż i trafił do pionu kryminalnego komendy wojewódzkiej w L., zaczęto mu powierzać coraz trudniejsze i coraz bardziej wymagające zadania. Dariusz N. o każdej porze dnia i nocy gotów był stawić się w wyznaczonym miejscu i uczestniczyć w policyjnych akcjach, narażając własne życie.
Ponieważ posiadał zdolności aktorskie, łatwo przystosowywał się do wszelkich zmian. Był niezwykle odporny na stres, na polecenie przełożonych wykonywał najcięższe, z psychologicznego punktu widzenia, zadania. Do takich należy niewątpliwie działanie pod przykrywką. Funkcjonariusze przenikają do świata ludzi znajdujących się po „ciemnej stronie mocy”, żeby jak najwięcej się o nich dowiedzieć.
Jak przebiegała kariera Dariusza N.? Czy powierzono mu zadanie przeniknięcia w szeregi grup przestępczych? Przekonaj się sięgając po miesięcznik „Detektyw” nr 7/2019, w którym publikujemy tekst Jerzego Blaszyńskiego „Superglina po ciemnej stronie mocy”.
Więcej interesujących historii kryminalnych znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu „Detektyw” nr 7/2019 dostępnym w sprzedaży od 18 czerwca 2019 roku, a także w wersji elektronicznej do kupienia TUTAJ oraz w wersji do słuchania dostępnej TUTAJ.