ARCHIWALNE WYDANIE

5/2020 (405)

SPIS TREŚCI

Od redakcji

Oszuści nie próżnują!
Od kilku tygodni koronawirus to chyba najczęściej używane słowo na świecie. Nikt się nie spodziewał, że zaatakuje z taką siłą, nikt nie wie, jakie będą jego konsekwencje w najbliższych tygodniach, miesiącach, latach…
Trudną i niepewną sytuację wykorzystują oszuści. Jak wynika z danych CERT Polska – instytucji zajmującej się bezpieczeństwem w sieci – rośnie liczba ataków, wyłudzeń, akcji phishingowych, a cyberprzestępcy starają się wyłudzić różnego rodzaju tzw. wrażliwe dane.
Również policja odnotowuje coraz więcej przestępstw związanych z koronawirusem. W sieci pojawiły się oferty sprzedaży środków m.in. amuletów czy cudownych herbatek, które mają rzekomo uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa czy też w przypadku zarażenia spowodować cudowne ozdrowienie. Problem dotyczy nie tylko nieuczciwych sprzedawców ale i podszywania się pod Służby Sanitarne i Ministerstwo Zdrowia oraz inne instytucje i organizacje, które walczą z rozprzestrzenianiem się i szerzeniem choroby. Po raz kolejny możemy tylko przyłączyć się do policyjnych apeli. Nie dajmy się zwieść, nie kupujmy cudownych środków mających nas rzekomo uchronić przed zachorowaniem czy nagle uzdrowić. Oszuści nie próżnują!

Krzysztof Kilijanek