ARCHIWALNE WYDANIE

9/2020 (409)

SPIS TREŚCI

Od redakcji

Uważaj na internetowych oszustów
Internet dawno trafił pod strzechy, za sprawą smartfonów staje się coraz powszechniejszy… i niestety wykorzystują to przestępcy. W połowie lipca 2020 roku CERT Polska opublikował raport zatytułowany „Krajobraz bezpieczeństwa polskiego internetu – raport roczny 2019”, w którym podsumowuje zarejestrowane przez niego zagrożenia, z jakimi mieli do czynienia w zeszłym roku polscy użytkownicy internetu. Najczęściej były to oszustwa, kradzieże danych i wyłudzanie pieniędzy. Z kolei instytucje nękane były atakami mającymi na celu wymuszenie okupu oraz fałszywymi alarmami bombowymi.

Najczęściej występującym typem ataku był phishing – próba wyłudzenia loginu i hasła do jakiejś ważnej usługi, na przykład konta bankowego, poczty elektronicznej lub portalu społecznościowego. Ten rodzaj incydentu raportowany do CERT Polska w 2019 roku stanowił około 54,2% wszystkich zgłoszeń. Drugim popularnym atakiem phishingowym w 2019 roku było podszywanie się pod operatora szybkich płatności PayU oraz DotPay. Innym niebezpieczeństwem jest ransomware – rodzaj wirusa komputerowego, który szyfruje pliki na zaatakowanym komputerze i blokuje jego działanie. Przestępcy żądają okupu za wydanie klucza do odszyfrowania danych. Stąd nazwa, pochodząca od słowa ransom (ang. okup).

W minionym roku zmorą okazały się także fałszywe alarmy bombowe. Były one wysyłane drogą mailową przez bliżej niezidentyfikowanych sprawców. Celem ataków były między innymi urzędy, prokuratury, sądy, przedszkola, szkoły, uczelnie, szpitale, centra handlowe, media i transport publiczny.

Krzysztof Kilijanek