ARCHIWALNE WYDANIE

2/2020 (18)

SPIS TREŚCI

Od redakcji

Chińskie (nomen omen) przysłowie mówi: „Obyś żył w ciekawych czasach”. Bez wątpienia wszyscy, którzy żyli w Polsce Ludowej tego doświadczyli. Było ciężko, ale czy wtedy myślano, że ciekawie? Łatwiej ocenia się z perspektywy czasu…
Czy dzisiaj żyjemy w ciekawych czasach? Z pewnością. A do tego jest to nadzwyczaj trudny okres. Koronawirus zawładnął całym światem. Dzieją się rzeczy, jakie do tej pory były jedynie wymysłem twórców filmów i autorów książek. Okazuje się, że fantastyka stała się bolesną prawdą. Mimo tragedii, jaka dotyka wiele osób, i strachu przed chorobą nie brakuje hien, które czyhają, aby wykorzystać epidemię. Tak jak niektóre przestępstwa były możliwe tylko w PRL-u i ze względu na specyfikę tego okresu nigdy wcześniej ani później nie mogły już zaistnieć, tak i koronawirus rozbudza wyobraźnię oszustów… Łatwowiernych nie brakuje.
Kiedy piszę te słowa, co chwilę pojawiają się nowe informacje o kolejnych zarażonych osobach i ofiarach śmiertelnych. Mam nadzieję, że kiedy „Detektyw” trafi w Państwa ręce, sytuacja będzie już opanowana. Czego Państwu i sobie bardzo życzę. 

Monika Frączak