ARCHIWALNE WYDANIE

2/2020 (91)

SPIS TREŚCI

Od redakcji

Ząb za ząb
Prawo talionu to historyczna zasada prawa, która wyrażała jego sprawiedliwość. Zgodnie z nią sankcja była identyczna jak przestępstwo, czyli oko za oko, ząb za ząb. To prawo występowało w Starym Testamencie, w Kodeksie Hammurabiego („Jeśli pełnoprawny obywatel wybił oko członkowi klasy pełnoprawnych obywateli, wyrwą mu oko. Jeśli złamał kość pełnoprawnego obywatela, złamią mu kość”). Stosowano je także w średniowieczu.

Powiedzenie „Oko za oko, ząb za ząb” jest powszechnie znane i głęboko zakorzenione. Historie bohaterów naszych tek-stów pokazują, że wiele osób usprawiedliwia dokonywane przez siebie przestępstwa czy zbrodnie, powołując się właśnie na tę zasadę.

Czy zemsta daje im poczucie ulgi? Czy jej wykonawcy nie mają moralnego dylematu, że czynią zło w imię odwetu? Przecież to nie „wróci krzywdy”, a jedynie spowoduje eskalację przemocy. Wiele osób uważa wręcz za swój obowiązek pomścić coś lub kogoś. Chociaż prawdopodobnie nie radzą sobie one z emocjami i krwawym odwetem chcą przynieść sobie ulgę.

Czy zemsta pomogła bohaterom naszych tekstów? Przekonajcie się Państwo sami. 

Monika Frączak