Celem akcji jest zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

Noszenie odblasków ma duże znaczenie jesienią i zimą.  Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, mgły, opady deszczu ze śniegiem nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych.

Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie jest ono organizowane każdego roku. W Polsce po raz pierwszy „Dzień Odblasków” został przeprowadzony w 2016 roku w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie krajowym w 2016 roku. Inicjatorem działania była Komenda Główna Policji.

Przygotujmy element odblaskowy

Materiały odblaskowe działają na zasadzie odbijania padającego na nie światła. Pamiętajmy zatem, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Widząc z daleka święcący punkt kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie pieszego.

Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze

Przypominamy, że hasłem przewodnim wspomnianej wyżej akcji „Świeć przykładem” jest: „Podaj Dalej!”. Chodzi o to, abyśmy naszą wiedzą związaną z  potrzebą noszenia elementów odblaskowych podzielili się z innymi. Zaopatrzmy też w elementy odblaskowe naszych bliskich, rodzinę, przyjaciół. Szczególną uwagę zwróćmy na dzieci i seniorów.

Dzień odblasku – powinien być każdego dnia

Ludzie starsi ubierają się z reguły w ciemne ubrania i są słabo widoczni, szczególnie po zmierzchu. Element odblaskowy na lasce, torbie, ubraniu, może okazać się kluczowy dla ich bezpieczeństwa. Z kolei dzieci ze względu na swój temperament czy rozproszenie uwagi mogą stwarzać nieprzewidziane w ruchu drogowym sytuacje. Najmłodsi koniecznie powinni nosić prawidłowo umieszczone elementy odblaskowe.

Jeden mały odblask może uratować życie!

Zgodnie z polskim prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu chyba, że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Przestrzegajmy tego obowiązku. A nawet więcej: nośmy elementy odblaskowe zarówno na obszarze niezabudowanym jak i zabudowanym. Nośmy je o zmroku, w nocy i w dzień. O tym właśnie ma przypominać wszystkim uczestnikom ruchu drogowego Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków.

Źródło:www.policja.pl

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]