To autobiograficzna powieść po lekturze której  zastanawiamy się czy dobrze być dzieckiem znanej osoby, czy wręcz przeciwnie. Linn Ullmann nie miała typowej rodziny.

Jej relacje z matką i ojcem można śmiało nazwać trudnymi, chociaż  bardziej elegancko można by powiedzieć – wyjątkowymi. Dostała jednak rzeczy o których zwykły śmiertelnik nawet nie myśli. Tak to się już dzieje, kiedy mamy możliwość obcować z geniuszem, sztuką i niesztampowym podejściem do życia. W otoczeniu silnych osobowości trzeba zawalczyć o siebie. Linn to się udało.

Autorka w „Niespokojnych” zaprasza nas do swoich wspomnień w których dzieciństwo przeplata się z dorosłym życiem. Wszystko napisane świetnym językiem. Nie mogło być inaczej, skoro Linn Ullmann, właściwie: Linn Karin Beate Ullmann jest dziennikarką i pisarką.

Linn Ullmann (ur. 1966 r.) – norweska pisarka, dziennikarka i krytyczka literacka. Studiowała literaturę angielską na Uniwersytecie Nowojorskim, zdobyła też wykształcenie taneczne w prestiżowej szkole Juilliarda. W 1998 roku opublikowała pierwszą powieść – Før du sovner (Zanim zaśniesz, słowo/obraz terytoria 2005). Debiut spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i został przetłumaczony na 30 języków. Była to pierwsza z sześciu książek autorki: Når jeg er hos deg (2000), Nåde(2002), Et velsignet barn (2005), Det dyrebare (2011, wydana w 2016 roku przez W.A.B jako We mgle) oraz De urolige (2015), czyli Niespokojni (W.A.B. 2018). Za osiągnięcia literackie otrzymała nagrodę Gullpennen (Złote Pióro), Nagrodę Amalie Skram oraz Den norske leserprisen (Norweską Nagrodę Czytelników), a w 2017 roku za całokształt twórczości została uhonorowana Nagrodą Doblouga, przyznawaną przez Akademię Szwedzą. Jest córką sławnego reżysera Ingmara Bergmana i aktorki Liv Ullmann, którym poświęciła powieść Niespokojni.

Linn Ullmann, „ Niespokojni” – już w sprzedaży

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]