Pewnie większość kierowców chociaż raz miała tę wątpliwą przyjemność otrzymania mandatu. Zbyt szybka jazda, wyprzedzanie na trzeciego czy też wymuszenie pierwszeństwa – to przewinienia, za które otrzymany mandat nie powinien nikogo dziwić.

Może się też zdarzyć, że kierowca dopuści się przewinienia zupełnie nieświadomie. Dowiedz się, za co również możesz otrzymać mandat.

zbyt wolna jazda – przepisy  o ruchu drogowym mówią, że kierowca powinien jechać z prędkością, która nie utrudnia jazdy innym. Jeśli jazdy z małą prędkością nie usprawiedliwiają na przykład złe warunki atmosferyczne, policjant może nałożyć na nas mandat od 50 do 200 złotych.

szron i brud na szybach – jeśli policjant stwierdzi, że nieodczyszczone ze szronu czy śniegu, bądź zbyt brudne szyby zagrażają bezpieczeństwu, może nałożyć na nas mandat od 20 do 500 złotych.

przewożenie nietrzeźwego pasażera – dotyczy to oczywiście tylko motocyklistów. Obowiązuje ich zakaz przewożenia osoby będącej pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Grozi za to mandat w wysokości 150 złotych.

tunel i odstęp – jeżeli w tunelu utworzy się korek, kierowca musi zachować nie mniej niż pięć metrów odstępu od poprzedzającego samochodu. Za nie zastosowanie się do tego przepisu grozi 100 złotych mandatu.

ustawianie się do skrętu – kierowca, który utrudnia przejazd innym pojazdom przez swoje niewłaściwe ustawienie do skrętu może zostać ukarany 150-złotowym mandatem.

włączanie się autobusu do ruchu – kierowcy czasami zapominają o tym przepisie. Widząc autobus z włączonym kierunkowskazem, który chce włączyć się do ruchu z przystanku, kierowcy powinni ustąpić mu pierwszeństwa. Przepis ten obowiązuje w terenie zabudowanym, zaś jeśli jest to autobus szkolny, również poza terenem zabudowanym. Za nie zastosowanie się do tego przepisu, grozi mandat w wysokości 200 złotych.

brudne tablice rejestracyjne – jeśli tablice rejestracyjne są nieczytelne z powodu brudu lub ich celowego zasłonięcia, grozi za to mandat w wysokości 100 złotych i 3 punkty karne.

ostrzeganie przed policją – 200 złotych mandatu możemy zapłacić za „mruganie długimi światłami”, które, o czym doskonale wiedzą kierowcy, oznacza właśnie ostrzeżenie przed policją.

kulig za samochodem – to przewinienie dotyczy tylko okresu zimowego i częściej spotykane jest w małych miejscowościach i wsiach. Przyczepione za samochodem sanki mogą wpaść wprost pod nadjeżdżający z naprzeciwka samochód, przy gwałtownym hamowaniu wbić się pod auto, do którego były przymocowane lub wpaść na przykład na drzewo. Kierowcy, który organizuje taką „zabawę” grozi 500 złotych mandatu i 5 punktów karnych.

opony – mandat grozi nie tylko za jazdę na zbyt zużytych oponach. Jeśli założymy dwie różne opony, na przykład o różnym wzorze bieżnika, również możemy za to otrzymać mandat oraz mieć odebrany dowód rejestracyjny auta.

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]