Służby zabezpieczyły blisko 15 mln sztuk papierosów o wartości szacunkowej około 10 mln zł. Straty Skarbu Państwa mogłyby wynieść nawet ponad 17 mln zł z tytułu nieopłacenia cła, akcyzy oraz podatku VAT.

Policjanci z Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji razem z funkcjonariuszami Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni ustalili, że do portu w Gdańsku przypłynął kontener, w którym mogą być przemycane nielegalne papierosy. Służby bezzwłocznie sprawdziły tę informację.

Na początku lipca, wytypowany wcześniej kontener, w którym jak wynikało z dokumentacji transportowej, miały znajdować się przybory i akcesoria AGD, został sprawdzony przy użyciu specjalistycznych urządzeń kontrolnych. Wtedy podejrzenia funkcjonariuszy zostały potwierdzone i po otwarciu kontenera, okazało się, że wewnątrz jest ładunek papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że towar został nadany w jednym z portów na terenie wschodnich Chin i docelowo miał trafić na południową Ukrainę, do jednego z portów na Morzu Czarnym.

W wyniku wspólnej akcji służb przejęto łącznie blisko 15 milionów sztuk nielegalnych papierosów o szacunkowej wartości około 10 mln zł. Papierosy były zapakowane w pudełka oznaczone szyldem jednej z kaukaskich marek tytoniowych. Straty dla budżetu państwa z tytułu nieopłacenia podatku VAT, akcyzy oraz cła, mogłyby wynieść nawet ponad 17 milionów złotych. Kolejny raz współpraca CBŚP i KAS pozwoliła zapobiec wprowadzeniu do obrotu nielegalnych, nieopodatkowanych papierosów i w ten sposób służby uniemożliwiły uszczuplenia podatkowe, wymierzone w budżet polskiego państwa. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście w Gdańsku.

Źródło: Zespół Prasowy CBŚP

 

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]