W Polsce kary śmierci nie wykonuje się od 1988 roku. W PRL- u była ona przewidziana w Kodeksie Karnym Wojska Polskiego z 1944 roku, w Małym Kodeksie oraz Kodeksie Karnym PRL z 1969 roku. W okresie stalinowskim stosowano ją masowo.

Na świecie nadal wykonuje się karę śmierci. Wprawdzie Amnesty International regularnie rejestruje spadki tego typu wyroków w porównaniu do lat poprzednich, nie oznacza to jednak, że świat wycofuje się z orzekania kary śmierci. Np. na początku kwietnia br. Sułtanat Brunei zaostrzył prawo, w myśl którego cudzołóstwo, gwałt i homoseksualny seks będą mogły być karane karą śmierci (przez ukamienowanie). To jeden z kilku krajów, w którym osobom uprawiającym homoseksualny seks grozi taki wyrok. Podobnie jest w Afganistanie, Arabii Saudyjskiej, Iranie, Jemenie, Mauretanii, Somalii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Nigerii.

A co, jeśli sprawca jest niewinny? Jak było w PRL-u? Czy w przypadku niektórych wyroków skazujących na karę śmierci zdarzały się pomyłki?

Po raz kolejny zabieramy Was w podróż po kryminalnym świecie PRL-u. To lektura idealna na majówkę! Nie zwlekajcie z zakupem.

Najnowsze wydanie kwartalnika „Detektyw Extra–Kryminalny świat PRL-u” nr 2/2019 w sprzedaży od 23 kwietnia 2019 roku, a także w wersji elektronicznej do kupienia TUTAJ oraz w wersji do słuchania dostępnej TUTAJ.

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]