Cztery lata temu wszedł w życie przepis, który nakłada obowiązek używania elementów odblaskowych na wszystkich pieszych, którzy poruszają się poza obszarem zabudowanym po zmroku.

Przez cztery lata policja przeprowadziła mnóstwo działań promujących używanie odblasków. Policjanci spotykali się z dziećmi, dorosłymi, seniorami- czyli i niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Tłumaczyli, że jesienią i zimą odblaski są niezbędne każdemu pieszemu, jak działają i że faktycznie mogą  uratować życie.  Mimo iż nie jest to główne zadanie policji rozdawali odblaski na takich spotkaniach, podczas festynów, akcji profilaktycznych, prelekcji i policyjnych kontroli drogowych.

Przez cztery lata rozdali dziesiątki tysięcy elementów odblaskowych.

Cztery lata intensywnych działań informacyjnych, profilaktycznych przyniosły skutek- coraz więcej osób używa odblasków na co dzień, nie tylko poza obszarem zabudowanym.  To cieszy. Ale…Chyba nie ma już osoby, która nie wie jak działają elementy odblaskowe. Opaski odblaskowe, kamizelki, zawieszki, torby- wiele osób ma mnóstwo takich rzeczy w domu. Podczas spotkań profilaktycznych często mundurowi często zadają pytanie: „Czy macie odblaski?” i najczęściej pada  wtedy odpowiedź twierdząca. Na kolejne pytanie:  „Gdzie są te odblaski?” również najczęściej pada podobna odpowiedź: „W szafie” lub: „W szufladzie”, przedszkolaki najczęściej mówią: „W pudełku z klockami lub zabawkami”. W szafie, w szufladzie, w pudełku – tam odblaski przeleżą kolejną jesień i zimę, a przecież mogłyby komuś uratować życie.

Dlatego policja rusza z akcją: UWOLNIJ ODBLASKI.

Jeżeli masz w domu, w pracy więcej odblasków niż potrzebujesz – dołącz do akcji policji. Wyjmij odblaski z szafy czy szuflady i podziel się z innymi. Pamiętaj: jeden mały odblask może uratować życie! Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150- 200 metrów. W tym przypadku kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w obszarze zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał.

Źródło: www.policja.pl

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]