Zastaw się, a postaw się… Chyba wszyscy znają to polskie porzekadło. Na kilka dni przed Bożym Narodzeniem wiele osób odczuwa brak pieniędzy w portfelu. Dla wielu ratunkiem są firmy oferujące tanie pożyczkę niemal od ręki, często bez zaświadczeń o dochodach. Jak sprawdzić, czy rzeczywiście jest „tania”? O co zapytać zanim podpiszę umowę?

Przede wszystkim zawsze trzeba dokładnie przeczytać umowę i zwróć uwagę na wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO) – im RRSO jest niższa, tym pożyczka jest tańsza. Podpisując umowę, powinniśmy zapytać także o: – wysokość oprocentowania pożyczki/kredytu, – wysokość opłat i prowizji z tytułu udzielonej pożyczki/kredytu, – zabezpieczenia, jakie powinieneś przedstawić, aby otrzymać pożyczkę/kredyt, oraz ich wysokość, – formę prawną działalności pożyczkodawcy/kredytodawcy.

Przed zawarciem umowy powinniśmy otrzymać formularz, w którym znajdziemy informacje dotyczące kosztów związanych z pożyczką/kredytem. Jest on tabelarycznym zestawieniem informacji o pożyczkodawcy/kredytodawcy, kosztach pożyczki/kredytu, zabezpieczeniach, usługach dodatkowych i ich kosztach. Wzór formularza jest jeden i powinien być wypełniany w ten sam sposób, tak abyś mógł łatwo porównać oferty dostępne na rynku. Mamy także prawo do bezpłatnego projektu umowy, oraz wszelkich wyjaśnień w przypadku wątpliwości co do treści zawartych w formularzu lub umowie. Przy zawieraniu umowy warto upomnieć się również o wzór odstąpienia od umowy.

KK

źródło: www.zanim-podpiszesz.pl

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]