Znalazłeś na ulicy monetę (o banknotach nie wspominając). Nieważne o jakim nominale. Przyjmijmy, że jest to jednogroszówka. Podnosisz, chuchasz na szczęście i wkładasz do kieszeni. Czy wiesz, że w tym momencie stałeś się przestępcą, który przywłaszczył sobie cudze mienie?  

Nie, nie żartujemy! Zgodnie z zapisami ustawy o rzeczach znalezionych osoba, która znajdzie nawet niewielką sumę i nie zna jej właściciela, jest zobowiązana niezwłocznie oddać znalezione pieniądze staroście. Ustawa nie definiuje ani „niewielkiej sumy”, ani nie przewiduje żadnego wyjątku. Oznacza to, że nawet jeśli znajdziesz jednogroszówkę, nie możesz jej sobie przywłaszczyć!  Jeśli to zrobisz, staniesz się przestępcą.

Komisja Petycji zaproponowała zmianę przepisów, które zakładałyby, że obowiązek niezwłocznego oddania staroście znalezionych pieniędzy dotyczyłby tylko kwot przekraczających 50 zł. A co w przypadku znalezienia waluty obcej? Wówczas pod uwagę brana byłaby równowartość tej kwoty przeliczonej po średnim kursie ogłoszonym przez Narodowy Bank Polski w dniu znalezienia zguby.

Skąd taka decyzja? Autorzy petycji wskazują, że zapisy wynikające z aktualnie obowiązującego prawa mogą być „kłopotliwe, nadmiernie uciążliwe, a także wiązać się z koniecznością ponoszenia kosztów, tj. dojazd do siedziby starosty, czy chociażby poświęcony czas.

 

Anna Rychlewicz

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]