Pod koniec lipca 2019 roku Komenda Główna Policji zdecydowała o utworzeniu we wszystkich województwach oddziałów „SPEED”.  Specjalne zespoły będą zajmować się zwalczaniem najbardziej niebezpiecznych zachowań na drogach.

Do najczęstszych z nich należą: przekraczanie prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu,  wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach, stwarzanie zagrożenia życia dla pieszych. Poza mundurowymi z drogówki, w ich skład oddziałów „SPEED” wchodzą również funkcjonariusze z pionów kryminalnych, prewencji i zwalczających cyberprzestępczość.

Patrząc na polskie drogi „speedowcom” pracy nie zabraknie. Pierwsza taka grupa powstała w Warszawie w listopadzie ubiegłego roku. Przez pierwszych 6 miesięcy policjanci namierzyli prawie 8 tysięcy kierowców, którzy znacznie przekroczyli dozwoloną prędkość.  Ponad 2 tysiące z nich straciło prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Sprawami ponad 100 kierowców zajęły się sądy.

Stołeczna policja zwraca uwagę, że do łamania przepisów mogą kusić kierowców coraz lepsze auta i drogi w coraz lepszym stanie. Jednocześnie alarmują, że niezmiennie od lat to prędkość i brawura są najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych są prędkość i brawura.

Trzymam kciuki za policjantów, którzy będą służyli w tych grupach. Mam nadzieję, że będą batem na drogowych piratów i skutecznie wyeliminują agresywne zachowania na drogach. A tych ostatnich – niestety – jest coraz więcej.

Krzysztof Kilijanek

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]