Rozświetlające niebo fajerwerki na stałe wpisały się w tradycję sylwestrowej zabawy. Niestety bardzo często oprócz miłych wrażeń wizualnych przynoszą wiele nieszczęścia. A to za sprawą naszej nierozwagi lub niewiedzy.

Przede wszystkim, już w momencie ich wybierania powinniśmy sprawdzić:

– czy do opakowania dołączona jest instrukcja w języku polskim i czy zawiera ona informacje dotyczące bezpiecznego użytkowania produktu

– czy podana jest data produkcji, numer katalogowy produktu oraz znak dopuszczenia produktu do sprzedaży

– czy opakowanie nie jest uszkodzone

– czy podane są dane producenta

Pamiętajmy, że przeczytanie instrukcji obsługi nie zwalnia nas od rozsądnego i trzeźwego ocenienia sytuacji.

Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej prowadzą kontrole wyrobów pirotechnicznych i zdarza się, że wykazują one, iż zawarta w instrukcji użytkowania informacja dotycząca odległości, na jaką użytkownicy powinni odejść od wyrobów w momencie ich podpalania, była niewłaściwa.

– Zanim odpalimy fajerwerki, upewnijmy się, że miejsce, które w tym celu wybraliśmy, jest do tego odpowiednie – czy nie zrobimy nikomu krzywdy i nie zniszczymy cudzego mienia.

– Dokładnie przeczytajmy instrukcję. Niewłaściwe użytkowanie środków pirotechnicznych może doprowadzić do bardzo groźnych wypadków – utraty wzroku, palców u dłoni lub całej dłoni.

– Jeśli spożywaliśmy alkohol nie odpalajmy petard ani fajerwerków.

– Nie pozwalajmy, aby robiły to dzieci. Jeśli znamy sprzedawcę, który sprzedaje fajerwerki osobom niepełnoletnim, poinformujmy o tym fakcie policję. Sprzedaż nieletnim petard lub fajerwerków jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, ograniczenia wolności lub kara grzywny.

– Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało.

– Pamiętajmy o czworonożnych przyjaciołach. Zwierzęta zazwyczaj boją się huku petard.

MG

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]