W Irlandii za zabójstwo z premedytacją jest tylko jedna kara – dożywocie. O winie decyduje ława przysięgłych. Jest to gwarantowane przez konstytucję irlandzką, która narzuca obowiązek ławy przysięgłych w sprawach karnych.

Ławnicy decydują o winie lub niewinności oskarżonego. Karę wyznacza już sędzia. Ława przysięgłych liczy 12 osób (na każdy proces jest wybierana oddzielnie). Oskarżony może być uznany za winnego głosami co najmniej 10 ławników. W procesie Polki tylko jeden z ławników był przeciwny skazaniu jej za zabójstwo. Kobieta wjechała autem do rzeki. Ona uszła z życiem, ale zginął zakochany w niej kolega z pracy. W opinii prokuratora samochód, którym kierowała kobieta, nie różnił się niczym od pistoletu czy kija baseballowego.

Polka została skazana na dożywocie i trafiła do kobiecego więzienia o zaostrzonym rygorze w Dublinie. Więcej o sprawie, która wywołała powszechne oburzenie czytaj w najnowszym, wrześniowym wydaniu „Detektywa”.

Więcej ciekawych i intrygujących tematów kryminalnych znajdziesz  w najnowszym miesięczniku „Detektyw” nr 9/2018 w sprzedaży od 14 sierpnia 2018 roku, a także w wersji elektronicznej  do kupienia TUTAJ oraz w wersji do słuchania dostępnej TUTAJ.

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]