Mieszkaniec powiatu głubczyckiego zdobywał zaufanie kobiet, a następnie pożyczał pieniądze — zarówno drobne sumy, jak i te dochodzące nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych każdorazowo obiecując zwrot gotówki. Pożyczek jednak nigdy nie zwrócił.

W sumie oszust wzbogacił się kosztem pokrzywdzonych o kwotę blisko 90 tys. złotych. Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Sąd zastosował wobec zatrzymanego mężczyzny tymczasowy areszt na 3 miesiące.

Wzbudzał duże zaufanie i potrafił manipulować drugim człowiekiem – tak można w kilku słowach scharakteryzować sposób działania 41-letniego mieszkańca powiatu głubczyckiego. Mężczyzna w ciągu ostatnich dwóch lat wzbogacił się kosztem oszukanych kobiet na kwotę niemal 90 tys. złotych.

Za każdym razem sposób jego działania był bardzo podobny. Na portalach randkowych zakładał fikcyjne profile podszywając się pod inną osobę. W ten sposób nawiązywał kontakty z kobietami z różnych zakątków Polski. Na początku relacji mężczyzna wzbudzał zaufanie u poznanych kobiet, pytając o zainteresowania, rodzinę, czy oczekiwania wobec przyszłego ewentualnego związku. Wywoływał też współczucie informując je np. o swojej chorobie.

Dopiero po jakimś czasie, kiedy mężczyzna wydawał się wiarygodny, pojawiały się prośby o pieniądze.

Na początku były to drobne sumy, a po czasie coraz większe, dochodzące do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Swoje prośby o pożyczki oszust motywował kłopotami osobistymi i za każdym razem obiecywał zwrot pieniędzy.

Niestety w jego historie uwierzyło kilka kobiet. W jednym przypadku pokrzywdzona przekazała na konto wskazane przez 41-latka ponad 50 tys. złotych.

Praca operacyjna i dochodzeniowo-śledcza strzeleckich policjantów, prowadzona pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Strzelcach Opolskich, doprowadziła do zatrzymania 41-latka. W mieszkaniu, w którym przebywał podejrzany kryminalni zabezpieczyli pieniądze oraz telefony komórkowe.

Sprawa ma charakter rozwojowy i może okazać się, że do grona pokrzywdzonych dołączą jeszcze inne osoby.

Mężczyzna usłyszał już zarzuty dotyczące oszukanych kobiet. Sąd Rejonowy w Strzelcach Opolskich na wniosek policjantów i prokuratora zastosował wobec zatrzymanego tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę do 8 lat więzienia.

 

Apelujemy o ostrożność!

Żyjemy w czasach, kiedy dostęp do Internetu jest powszechny. W sieci funkcjonuje wiele portali społecznościowych czy portali randkowych. Niestety anonimowość, jaką daje Internet wykorzystują także oszuści. Łatwo jest umówić się z nieznaną osobą, opowiedzieć jej co tylko przyjdzie do głowy i udawać kogoś innego. Informacje te jednak trudno zweryfikować. Z czasem łatwo nabrać przekonania, że się kogoś doskonale poznało w sieci i zaufać mu także w realu. To niebezpieczne. Dlatego warto z dużą ostrożnością czytać zamieszczane posty i zawsze zachować czujność. Jeśli jednak zorientujemy się, że padliśmy ofiarą takiego oszusta, nie należy zwlekać, trzeba jak najszybciej powiadomić.

Policjanci ustalają, czy pokrzywdzonych przez oszusta mogło być więcej kobiet. Osoby, które spotkały się z tego tupu sytuacją lub też mają informację w tej sprawie proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Strzelcach Opolskich tel. 77 462 19 50, 77 462 19 03 lub 112.

Źródło: www.policja.pl

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]