• Noś przy sobie tylko tyle gotówki, ile potrzebujesz.
  • Uważaj, gdy ktoś poprosi cię o rozmienienie pieniędzy. Oszuści mają nową metodę. Najpierw proszą o rozmienienie pieniędzy, potem celowo wywołują zamieszania wokół wytypowanej przez siebie osobie, a w rezultacie nie tylko zabierają swoje pieniądze, ale i pieniądze ofiary.
  • Jeśli płacisz kartą płatniczą, nigdy nie spuszczaj jej z oka. To nie stworzy okazji do skopiowania twojej karty (skimming – czyli skopiowanie paska magnetycznego, który znajduje się na naszej karcie płatniczej).
  • Ostrożność należy zachować również podczas wypłacania gotówki z bankomatu, ponieważ również tam można paść ofiarą skimmingu (tzw. skimming bankomatowy). W miejscu, w którym wkłada się kartę, przestępcy doklejają specjalną nakładkę, która niestety wizualnie pasuje do bankomatu, a na klawiaturę przyklejają swoją. W ten sposób, gdy wkładamy swoją kartę, jest ona automatycznie skanowana i zapisywana, a gdy wpiszemy numer PIN, nakładka na klawiaturę zapamięta go i przypisze do kopii karty.
  • Przeraża cię kolejka do kasy, aby kupić bilet wstępu, bądź bilet na autobus? Nagle, jak spod ziemi wyrasta człowiek, który oferuje sprzedaż biletu bez kolejki i na dodatek po niższej cenie. To sygnał ostrzegawczy. Pod żadnym pozorem nie daj się nabrać. Bilet okaże się podrobiony, zaś „uczynny” nieznajomy zniknie równie szybko jak się pojawił.
  • Jedziesz na wakacje sam, licząc że poznasz kogoś ciekawego? Czemu nie, ale pamiętaj, że wakacyjne znajomości często kończą się wraz z pierwszą odmową pożyczenia pieniędzy. W ten sposób bardzo łatwo zweryfikujesz, czy masz do czynienia z oszustem.

 

UDOSTĘPNIJ SOCIAL MEDIACH:

Komentarze

[fbcomments]